На перший погляд, всі лижі однакові: плоскі, довгі, призначені для катання по снігу. Але насправді відмінностей багато, і в них легко заплутатися. У цьому матеріалі ми розповімо, як підібрати лижі для катання з гір, прогулянок у парку або тренувань на лижні.

Як вибрати лижі #1 - фото в блоге (гиде покупателя) hotline.ua

На перший погляд, всі лижі однакові: плоскі, довгі, призначені для катання по снігу. Але насправді відмінностей багато, і в них легко заплутатися. У цьому матеріалі ми розповімо, як підібрати лижі для катання з гір, прогулянок у парку або тренувань на лижні.

З чого починати

Тим, хто ніколи не катався на лижах, варто почати з моделей в прокаті. Під час тренувань стане зрозуміло, чи подобається вам це заняття, і якщо ні – не виникне проблеми, що робити з купленим комплектом.

Якщо ж катання на лижах вам до душі – прийшов час придбати свій власний набір.

Вибираючи перші лижі, не беріть найдешевшу модель. Більшість з них зроблені з неякісних матеріалів, тому лижі швидко зламаються, і доведеться купувати нові.

Вибираючи довжину лиж, орієнтуйтеся на правило: зріст лижника мінус 10 см. На коротких лижах простіше вчитися, ними легше керувати – те, що потрібно новачкам. Але перед покупкою порадьтеся з продавцем-консультантом.

Пам'ятайте: чим менша жорсткість лиж, тим простіша модель, відповідно, легше впоратися з керуванням.

Новачкам знадобляться універсальні моделі із середніми параметрами, вони підходять для більшості стилів катання.

А який стиль катання вам подобається більше, з'ясується практичним шляхом, і тоді вже буде сенс купувати спеціалізовані моделі.

Також для тренувань потрібні лижні палиці. Вони допомагають зберігати баланс і задавати швидкість на поворотах. 

Бігові лижі

Як вибрати бігові лижі

Якщо досвід катання на лижах є, і вподобання визначені, вибирайте спеціалізовані моделі, які умовно поділяють на бігові та гірські.

Тим, кому подобається кататися відносно рівними трасами, потрібні бігові лижі. В прямому сенсі бігати на них не доведеться – можна не поспішаючи ковзати, оглядаючи околиці.

Вибір бігових лиж залежить від стилю катання.

Моделі для класичного стилю довші за лижника на 10-15 см, в залежності від зросту. Це пов'язано з особливостями руху лиж. В класичному варіанті вони переміщаються паралельно одна одній (в ідеалі – лижнею). Носок таких лиж сильно загнутий, а самі лижі доволі м'які.

Рухи на лижах в ковзанярському стилі нагадують рухи на ковзанах: поки одна нога їде вперед, другу відводять в сторону і нею ж відштовхуються, а потім ноги чергуються.

Лижі для ковзанярського ходу коротші за «класичні», загин носка менший, а по контуру проходить кант, який перешкоджає прослизанню.

Бігові лижі бувають з насічкою та гладкою поверхнею. Новачкам знадобляться бігові лижі з насічкою – вона допомагає поштовху, але знижує ковзання. Досвідченим лижникам підійдуть лижі без насічки.

Класичний стиль їзди

Як вибрати гірські лижі

Гірські лижі використовують для спуску з гірських схилів і в гірськолижному спорті.

Для кожного стилю катання передбачені спеціальні лижі з відповідними характеристиками. Теоретично можна проїхати трасу для гігантського слалому на фрістайлових лижах, але результат себе не виправдає: небезпечно та незручно.

Для тих, хто любить швидкість і збирається кататися тільки на підготовлених схилах, підійдуть лижі для слалому або гігантського слалому. Вони створені для спортивного змагання, але переживуть і агресивний стиль катання трасами.

Шанувальникам трюкового катання краще підійдуть лижі для фрістайлу чи Park&Pipe. Зверніть увагу на моделі з двома закругленими кінцями: вони називаються твін-тіп і підходять для руху обличчям чи спиною вперед.

Тим, хто хоче підкорювати сніжну цілину, потрібні лижі для фрірайду. Це рух за довільним маршрутом і подолання природних перешкод. А ось фристайл практикують на спеціально підготовлених трасах зі штучними елементами для виконання акробатичних трюків.

Для аматорського катання підійдуть карвінгові моделі або лижі All Mountain. Перші призначені для спеціально підготовлених трас, а другі пронесуть вас і трасою, і цілиною.

All Mountain вважаються універсальними лижами, на яких зручно кататися тим, хто не визначився з уподобанням щодо стилю катання, та хоче спробувати всього потроху.

Стиль катання Skitour поєднує в собі гірський стиль і туристичні походи на лижах, коли лижники катаються на схилах, куди не доберуться на підіймачах.

На такі гори підіймаються пішки, тому на поверхні лиж встановлені камуси та спеціальні кріплення. Вони допомагають п'яткам відриватися від поверхні лиж при підйомі, і перешкоджають прослизанню.



Як вибрати довжину лиж

Важливий параметр вибору лиж – зріст лижника. Якщо придбати невідповідний розмір, кататися буде складніше.

Правила підбору довжини ковзанярських і класичних лиж відрізняються:

  • лижі для ковзанярського катання мають бути на 10-15 см довші за зріст лижника;
  • лижі для класичного катання мають бути на 25-30 см довшими за лижника.
Ростовка

Лижникам-початківцям легше навчитися кататися на коротких моделях, тому що ними легше управляти. Лижникам із середнім рівнем катання та професіоналам краще вибрати довші лижі, оскільки навички управління вже напрацьовані, а довгі моделі ще й краще ковзають.

Для швидкісних видів гірських лиж правильна довжина допомагає підтримувати стійкість, а в карвінгових і трюкових моделях впливає на керованість і радіус входу в поворот.

Довжина лиж для ковзанярського ходу заважатиме поштовху, а у класичних бігових недостатня довжина знизить властивості ковзання.

Ростовка для різних стилів катання

Як вибрати лижі для жінок

Виробники лиж розробляють моделі для жінок з урахуванням анатомії та фізіології. Вони відрізняються від чоловічих за кількома параметрами.

М'якість. Жіночі лижі м'якші й легші універсальних. При однаковому зрості середня маса чоловіка більша, через це він сильніше тисне на лижі, а для плавного ковзання потрібен достатній прогин. М'яка лижа простіша в управлінні та вимагає менше зусиль для входження в поворот.

Вага жіночих лиж менша, і це полегшує підйом на гори, адже періодично інвентар доводиться переносити на собі.

Розміщення кріплення. Кріплення в жіночих моделях розміщується на один-два сантиметри ближче до носка, компенсуючи особливості будови жіночої фігури та залишаючи центр ваги в правильному місці лижі.

Іноді єдине, чим відштовхують покупниць жіночі моделі лиж – це дизайн. В такому випадку підійдуть і моделі унісекс: вибір залежить від показників зросту і ваги, а також рівня майстерності лижниці.

Лижі для жінок

Як вибрати лижі для дітей

Дітям до 40 кг лижі підбирають за вагою. З остаточним вибором допоможуть консультанти спортивних магазинів, але є загальні правила:

  • для дитини вагою 10-20 кг підійдуть лижі довжиною до 70 см;
  • для дітей вагою понад 20 кг потрібні лижі довжиною до 90 см;
  • якщо вага дитини 30-40 кг, довжина лиж має бути не менш як 100 см. Виняток: для досвідчених лижників цієї вагової категорії підійдуть довші лижі.

Для дітей вагою понад 40 кг лижі підбираються як і для дорослих – за зростом.

Перед покупкою лиж визначитеся, яким стилем буде кататися дитина.

Класичний стиль підійде початківцям. Насічки на лижах цього виду не дають швидко розігнатися і знижують ризик падіння на швидкості. Катайтеся тільки на підготовлених трасах, інакше насічки на лижах швидко заб'ються снігом, і лижі стануть важкими.

У традиційних лиж довгий і гострий ніс, вони мають бути на 20 сантиметрів вищі за дитину.

Ковзанярський стиль підходить тим, хто вже вміє стояти на лижах та може легко спуститися з гірки. Лижі для цього стилю з округлим носиком і без насічок.

Щоб дитина менше падала, знадобляться бортики, які утримують п'ятки на місці при поворотах. Такі лижі мають бути на 10 сантиметрів вищі за дитину.

Універсальний тип лиж розрахований на катання обома стилями одночасно. Такі лижі «приталені», ширші для стійкості, і в них закруглений ніс.

Серед гірських моделей для дітей частіше зустрічаються лижі для звичайного катання. Трюкові та швидкісні знайти складніше.

Жорсткі лижі вимагають підготовки, тому для тих, хто тільки починає кататися, краще вибирати м'якіші моделі.

Вибираючи спорядження для дитини, не купуйте нічого «на виріст». Важливо міняти лижі, черевики й палиці в міру зростання.

Лижі для дітей

Що ще знадобиться

Основне спорядження для катання на лижах: палиці, черевики й відповідне кріплення.

Для катання з гір необхідний захист: шолом і накладки для захисту від серйозних травм при падінні.

Знадобляться гірськолижні маски, завдяки яким в очі не потраплятиме сніг і ультрафіолетове випромінювання, яке яскравіше та небезпечніше в горах.

Також важливий правильний одяг. В термобілизні, гірськолижному костюмі, куртці або штанах і рукавичках буде комфортно та тепло кататися або гуляти засніженими просторами.

Перед покупкою уточніть, чи входить кріплення в комплект лиж. Простежте за тим, щоб вони підходили до черевиків, які вже є, або планується купити. Якщо з магазину прийшла пара лиж і окремо пакетик з кріпленнями – довірте їх установку професіоналу.

Детальніше про спорядження для лиж читайте в нашому спеціальному матеріалі.

Лижне спорядження

Нехай ваша зима буде яскравою та спортивною, і бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!

Автор: Юрій Шепелєв