Складно прокидатися вранці? Можливо, проблема в старому матраці, адже саме він відповідає за здоровий і комфортний сон. Про те, як вибрати матрац і на які критерії слід звертати увагу – розповідаємо в нашому матеріалі.

Як вибрати матрац #1 - фото в блоге (гиде покупателя) hotline.ua

Складно прокидатися вранці? Можливо, проблема в старому матраці, адже саме він відповідає за здоровий і комфортний сон. Про те, як вибрати матрац і на які критерії слід звертати увагу – розповідаємо в нашому матеріалі.

Вибираємо розмір матрацу

Вибір розміру матраца обмежений розміром каркаса ліжка або сітки з ламелями. Якщо купити матрац менше, ніж потрібно – між ним і ліжком утвориться щілина, якщо більше – матрац буде стовбурчитися, а постільна білизна збиватиметься.

Під час вибору висоти матраца, враховуйте глибину залягання сітки з ламелями та бажаний ступінь пружності, який визначається типом амортизатора і наповнювачів.

Лайфхак для двоспальних ліжок: партнерам з різними ваговими категоріями й темпераментом сну краще вибрати два окремих матраци. Відпочинок буде комфортним і корисним, якщо у кожного буде своя модель, яка враховує особливості будови тіла. До того ж, коли одна людина перевертається, окремий матрац поглинає коливання, і друга людина їх не відчуває. Плюси роздільних матраців зберігаються, якщо на них постелити один наматрацник і спільну постільну білизну.

Подивитися Матрац

Вибираємо тип матрацу

Матраци бувають двох типів: з пружинами та без них. Матраци з пружинним блоком – рішення, перевірене десятиліттями. Вони дешевші безпружинних моделей, але коли людина лягає, перевертається і встає з ліжка, металеві пружини видають характерний гучний скрип. Пружинні матраци м'якіші безпружинних, їх краще вибирати дорослим і літнім людям, оскільки точніше розподіляють навантаження. Але вони створюють коливання і не найкращий варіант для дітей, хребет яких ще формується.

Важливо: після 10 років служби пружини в матраці втрачають пружність, і матрац рекомендується замінити.

Подивитися Матрац з пружинним блоком

У безпружинних матрацах функцію амортизації замість металевих пружин виконує наповнювач. Такі моделі не скриплять і розрізняються за показниками пружності та жорсткості.

В основі м'яких безпружинних матраців – спінені структури. Жорсткі моделі роблять з волокнистих натуральних або штучних матеріалів. Усередині безпружинних матраців немає великих порожнеч, тому в них менше накопичується пил. Ще одна перевага – через відсутність тертя в них не накопичується статична електрика. Безпружинні матраци краще підходять для двоспальних ліжок, завдяки ефекту «тисячі пружин» обидва партнери почуватимуться комфортно.

Важливо: середній термін служби безпружинного матраца 10-12 років, після чого модель краще замінити.

Подивитися Матрац з безпружинним блоком

Топпер – тонкий безпружинний матрац, який кладеться поверх облаштованого спального місця. В середньому висота топпера 4-8 см. Топпер знадобиться, якщо потрібно:

  • вирівняти спальну поверхню старого матраца. Тонка, але щільна пластина топпера приховає вм'ятини, які з часом з'являються на поверхні матраца;
  • облаштувати спальне місце на розкладному дивані або кріслі. Топпер згладить нерівності й зазори;
  • змінити рівень жорсткості ліжка.

Ролл-топпер – різновид топперів, які скручуються. Такі моделі займають мало місця в коморі чи багажнику машини, використовуються для відпочинку в поїздках, в невеликих квартирах і на дачах.

Подивитися Матрац-топпер

Каркасні матраци – односторонні ортопедичні моделі з дерев'яним каркасом знизу. Використовуються в ліжках з підіймальним механізмом або як окремі ліжка, якщо до них приєднати ніжки.

Продаються з пружинними й безпружинними блоками. Пружинні матраци найчастіше типу Боннель – помірно жорсткі моделі для одномісних матраців. Зустрічається і Pocket Spring – ортопедичний, з незалежними пружинами, підходить для двоспальних моделей.

Подивитися Каркасний матрац

Вибираємо тип пружинного блоку

Bonnel – блок з'єднаних між собою пружин, порожній усередині та обтягнутий наповнювачем зовні. Між його пружинами вільно циркулює повітря, завдяки чому краще випаровується піт людини. Поверхня таких матраців згинається плавно, створюючи ефект хвилі, але і звучать вони голосніше за інші типи.

Подивитися Матрац з пружинним блоком Bonnel

Pocket Spring – блок з набору окремих пружин, кожна з яких упакована в чохол з міцної тканини, щоб контролювати навантаження і зменшити скрип. На 1 кв.м. такого матраца розташовано 256-300 пружин діаметром в 5-6 см. Пружини не з'єднані між собою, тому вони прогинаються лише під тиском і не створюють ефект хвилі, який розходиться по всій поверхні ліжка.

Подивитися Матрац з пружинним блоком Pocket Spring

Multipocket – незалежний пружинний блок, де на кожному квадратному метрі розташовано 500 автономних пружин діаметром 2-4 см. Такий матрац краще пристосовується до форми тіла, а на двомісній моделі люди не розбудять один одного, коли лягатимуть, перевертатимуться або вставатимуть з ліжка.

Подивитися Матрац з пружинним блоком Multipocket

У блоці HourGlass пружини за формою нагадують пісочний годинник і складаються з трьох зон. Зверху і знизу діаметр пружин більший, а в центрі – зменшується. Чим більше діаметр пружини, тим легше вона натискається, а матрац краще пристосовується до тиску сплячої людини.

Подивитися Матрац з пружинним блоком HourGlass

У мультизональних моделей товщина дроту пружин відрізняється в різних зонах одного блоку. Зони лопаток і сідниць посилені, бо на них припадає більше тиску.

Подивитися Матрац з мультизональним пружинним блоком

Вибираємо жорсткість матрацу

Жорсткість матраца відповідає за правильне положення тіла людини уві сні. Матраци бувають 4-х типів жорсткості:

  • жорсткий потрібен людям з масою тіла 90 і більше кілограмів і тим, хто веде активний спосіб життя;
  • екстражорсткий – такі моделі зазвичай призначаються лікарем для людей з проблемами хребта в лікувальних цілях або для профілактики захворювань;
  • м'який підійде худорлявим і мініатюрним людям з масою тіла до 50 кілограмів;
  • матрац середньої жорсткості підійде людям з масою тіла 50-90 кілограмів і помірною фізичною активністю. Таких моделей на ринку більшість.
Подивитися Жорсткий матрац

Вибираємо особливості матрацу

Більшість матраців на ринку з ортопедичним ефектом: вони підлаштовуються під анатомічні особливості, врівноважують навантаження на хребет і м'язи. Завдяки цьому кровообіг в організмі не порушується, м'язи не перетискаються, людина менше перевертається вночі й вранці почувається краще.

У односторонніх матраців для сну призначена тільки одна сторона, вона покрита спеціальним зносостійким матеріалом. На нижньому боці спеціальні кріплення, які зберігають положення матраца на ліжку.

У двосторонніх матраців дві робочі сторони. У деяких моделей жорсткість з обох сторін однакова, в інших – відрізняється завдяки різним типам наповнювача. Матраци другого виду називають асиметричними, і їх потрібно перевертати раз на пів року. Термін експлуатації двосторонніх моделей довше, ніж в односторонніх.

Також двостороннім матрацам нерідко додають ефект зима-літо. Це означає, що з одного боку у матраца вовняний прошарок, який зберігає тепло взимку, а з іншого боку – покриття з бавовни чи бамбукового волокна, на якому комфортно спати влітку.

Приємним бонусом до деяких моделей є знімний чохол, який додатково захищає матрац від зовнішніх забруднень.

Для дитячих ліжечок продаються спеціальні матраци: безпружинні й невеликі за розміром. Маленьким дітям рекомендується спати на жорстких рівних матрацах, а трохи старшим діткам підійдуть моделі середньої жорсткості.

Корисна порада: хоча б раз на місяць варто чистити матрац пилососом. Це допоможе підтримувати чистоту в спальні й позбавить від можливої алергії.

Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам вибрати чудовий матрац, бажаємо комфортних снів і вдалих покупок з Хотлайн!

Автор: Юрій Шепелєв