Турки та гейзерні кавоварки створені для тих, хто насолоджується процесом приготування кави. Про те, які вони бувають, чим відрізняються і як вибрати найкращу модель, розповідаємо в нашому матеріалі.

Як вибрати турку чи гейзерну кавоварку #1 – фото в блоге (гиде покупателя) hotline.ua

Турки та гейзерні кавоварки створені для тих, хто насолоджується процесом приготування кави. Про те, які вони бувають, чим відрізняються і як вибрати найкращу модель, розповідаємо в нашому матеріалі.

Що таке турка (джезва)

Турка або джезва – посуд для приготування кави. Мелену каву насипають всередину турки, заливають водою і нагрівають.

В процесі заварювання вода встигає пройти крізь всі частинки кави, ввібравши їх смак і аромат. Напій виходить насиченим, але з гущею.

Турки бувають у формі конуса, циліндра чи бочки.

У моделей в формі конуса широка нижня частина і вузьке горлечко, щоб утримувати температуру та аромат. Вода в таких турках нагрівається рівномірно, а коли каву наливають в чашку, то стінки, що звужуються, заважають гущі витікати.

Подивитися конусоподібну турку

У конусоподібній турці виходить смачна та густа кавова пінка

У турках циліндричної форми добре заварювати міцну каву. Спочатку вода сильно нагрівається внизу, а потім прогріваються її верхні шари, і кава швидко закипає. Внаслідок інтенсивного прогрівання нижніх шарів посилюється екстракція смаку та кофеїну з кави.

Важливо не пропустити момент закипання, адже у такої турки широке горлечко, і не буде тих кількох секунд, щоб зняти її з вогню.

Подивитися циліндричну турку

Бочкоподібні турки роблять з кераміки або глини. Ці матеріали повільно нагріваються, але довго тримають тепло. Кава в таких турках томиться, а смак стає насиченішим.

Для приготування кави в бочкоподібних турках потрібна вправність. Важливо зловити момент, коли напій тільки починає закипати, і час його знімати з вогню. На жаль, кава може « втекти » навіть після того, як її зняли з вогню – кераміка та глина відмінно зберігають жар всередині турки ще якийсь час.

Подивитися бочкоподібну турку

Що таке гейзерна кавоварка

Гейзерна кавоварка – прабабуся сучасних кавоварок.

Її історична назва – Мока Експрес або кавоварка мока. Це найпоширеніший спосіб заварювання кави в Європі та особливо в Італії, де його запатентували. За формою мока нагадує пісочний годинник з вісьмома гранями, хоча бувають моделі обтічнішої форми.

У конструкції гейзерної кавоварки два сосуди, між якими є відсік-фільтр для меленої кави.

Щоб приготувати напій, в центральний відсік насипають мелену каву, в нижній заливають воду, потім збирають гейзерну кавоварку і ставлять на вогонь.

Подивитися гейзерну кавоварку

Коли вода закипить, вогонь зменшують або зовсім прибирають кавоварку з вогню. Гаряча вода під природним тиском пари потрапляє в центральну трубку, яка веде у відсік з меленою кавою.

Там рідина насичується кавовим смаком і ароматом та підіймається далі у верхній відсік, де збирається вже у вигляді готового напою.

Подивитися схему роботы гейзерної кавоварки

Кава з гейзерної кавоварки за насиченістю близька до еспресо, хоча формально ним не є, оскільки готується під меншим тиском.

Переваги гейзерної кавоварки:

  • характерне дзюрчання сигналізує, що напій готовий;
  • не потрібно відстежувати, коли кава починає закипати;
  • деталі легко розбирати й мити;
  • напій виходить насиченим, без гущі, з трохи гіркуватим присмаком.

Недолік таких кавоварок: фільтр та ущільнювачі з часом псуються, а купити нові буває складно. Простіше купити нову кавоварку.

Окрім кави, в гейзерній кавоварці заварюють чай, трав'яні настої, напої з сухофруктів або ягід. Але після таких експериментів деталі треба ретельно промити, щоб присмак не передавався наступним напоям.

Вибираємо об'єм

Готову каву нема сенсу зберігати: коли вона остигає, то втрачає смак і аромат. Тому важливо одразу вибрати правильний об'єм турки або кавоварки.

Для однієї-двох людей вистачить моделі об'ємом до 400 мл, цього достатньо на дві-три чашки. Для 3-4 порцій підійдуть кавоварки на 400-500 мл, а для великої компанії потрібен об'єм від 600 мл і більше.

Корисна порада: готувати пів порції в турці небажано, бо напій виходить менш смачним. Тому вибирайте одразу модель потрібного об'єму.

Подивитися джезви та гейзерні кавоварки різного об'єму

Вибираємо матеріал корпусу і ручки

Традиційно турки роблять з міді: цей метал добре проводить тепло, а рідина прогрівається рівномірно, особливо в моделях з потовщеним дном.

Всередині мідні турки покриті захисним шаром олова, який не дає міді окислюватися. Тому, купуючи мідну турку, перевірте, щоб на захисному шарі не було пошкоджень, а для догляду не використовуйте щітки та хімічні засоби.

Олово – крихкий та легкоплавкий метал. Не забувайте забирати турку з вогню після приготування кави, інакше олово розплавиться.

Цікава перевага мідних турок: якщо їх не мити, з часом всередині утворюється щільний наліт із залишків кави, який розкриває додаткові смакові нюанси. Це працює, якщо варити каву одного сорту – смаки різних сортів перебиватимуть один одного.

Подивитися мідні джезви

У алюмінієвих турок теплопровідність у два рази менша, через що рідина прогрівається швидко та нерівномірно. На смак напою це майже не впливає, але порушується золоте правило кавоманів: добру каву варять довго.

Не бійтеся подряпати алюмінієву турку, покриття всередині немає. Після частого використання матеріал темніє, але не вступає в реакцію з їжею. Згодом алюміній вбирає аромати звареної кави, тому не варто варити в одній турці різні сорти.

Всупереч перерахованим недолікам алюмінієві турки люблять за легкість і невисоку ціну. А кава в них виходить майже такою ж смачною, як і в мідних місткостях.

Крім турок, з алюмінію роблять корпус для гейзерних кавоварок.

Подивитися алюмінієві джезви та «гейзери»

Сталеві джезви та «гейзери» благородно блищать і не вимагають особливого догляду. Нержавійка не боїться перепадів температур, не виділяє шкідливих речовин, не впливає на смак і аромат напою та підходить для індукційних плит.

Але теплопровідність сталі в десять разів менша ніж в міді. Це означає, що дно нагріється швидко, а стінки залишаться холодними. Також у сталевих турок широке горлечко, через що кава швидко закипає та « тікає » . В результаті напій завариться нерівномірно, а екстракція смаку буде неповною.

Подивитися стальні джезви та «гейзери»

У кави з глиняної турки глибокий смак і насичений аромат. Завдяки пористості матеріалу турка легко вбирає смак кави, додаючи нові смакові нюанси кожному наступному заварюванню. З цієї ж причини глиняні турки підходять для заварювання тільки одного сорту кави.

Пори у глиняній турці бувають відкриті та закриті. Через відкриті пори в турку потрапляє повітря, це підсилює екстракцію смаку. Закриті пори зберігають тепло, і стінки турки рівномірно прогріваються.

Щоб звикнути до глиняної турки, знадобиться час. Вона добре зберігає тепло, тому кава може « втекти » , навіть якщо ви зняли її з вогню.

Єдиний недолік глиняних турок – крихкість, тому поводьтеся з ними дбайливо.

Подивитися глиняні джезви

Керамічні турки схожі на глиняні: насичують каву повітрям, покращуючи екстракцію смаку, і завдяки товстим стінкам накопичують багато тепла.

Головна відмінність керамічної турки – вона не поглинає смак і аромат, тому підходить для заварювання різних сортів кави.

Керамічна турка тендітна, але невибаглива в догляді: її можна терти, використовувати хімію, мити в посудомийці.

Подивитися керамічні джезви

Крім матеріалу корпусу важливий також матеріал ручки. Металева ручка має стильний вигляд, надійна, але легко нагрівається, і нею можна обпектися.

Ручки з дерева, термостійкого пластику чи інших матеріалів в цьому плані безпечніші, хоча й на вигляд простіші.

Вибираємо сумісність з джерелами тепла

Для газової та електроплити вибирайте будь-яку металеву кавоварку чи турку – з міді, сталі або алюмінію.

Якщо у вибраної моделі є декоративне покриття, з часом на вогні газової плити воно обгорить. Зберегти декоративне оформлення допоможе розсікач полум'я без отворів.

Подивитися джезви та «гейзери» для газових плит

Для галогенових та склокерамічних плит підійдуть місткості з будь-яких матеріалів з пласким і рівним дном, діаметр яких не менше або близький до діаметра конфорки. Варити каву найкраще на краю великої конфорки, виводячи ручку за межі.

Турки та «гейзери» для індукційної плити роблять з нержавіючої сталі або алюмінію, у них феромагнітне дно.

Інші матеріали використовуються рідко, адже вони не магнітяться та не взаємодіють зі струмами мідної котушки індукційної плити.

Щоб така плита розігріла турку або кавоварку з іншого матеріалу, придбайте адаптер для індукційної поверхні.

Корисні поради

Турка підійде шанувальникам справжньої кави та експериментаторам – в ній легше регулювати смак, міцність, можна додавати приправи до смаку.

Гейзерна кавоварка знадобиться тим, хто хоче підбадьоритися вранці та не часто експериментує. При цьому в «гейзері» можна заварювати трави та чаї, не забуваючи потім ретельно промивати всі деталі, щоб присмаки різних напоїв не змішувалися.

Для приготування кави використовуйте тільки очищену воду, дотримуйтесь пропорцій та вибирайте якісні кавові зерна.

Щоб кава не «втекла», готуйте її на маленькій конфорці та повільному вогні. Не відходьте від плити, при перших же ознаках закипання знімайте турку з вогню і повертайте її назад, щойно пінка злегка осяде. Повторіть цю дію 2-3 рази, перш ніж остаточно забирати турку з вогню.

Гурмани заварюють напій в турці з імбиром, сіллю, мускатним горіхом – улюблені приправи підсилюють смак і додають цікавих нюансів. Але якщо переборщити, кава стане гіркою чи матиме неприємний посмак.

Крім турок і «гейзерів» для приготування кави використовують й інші кавоварки та кавомашини. Адже скільки шанувальників кави, стільки й думок, в якому пристрої напій виходить смачнішим.

Про те, як вибрати кавоварку, читайте в нашому спеціальному матеріалі, а краще зрозуміти каву допоможе гід про цей напій.

Бажаємо приємних кава-брейків і гарного настрою!

Автор: Третьякова Вероніка