Кожну дитину вчать чистити зуби, та навіть дорослі не завжди вміють робити це правильно. Тому іноді кровлять ясна і поступово жовтішають зуби. З цими та іншими проблемами допомагають справлятися зубні електрощітки та іригатори. Цей матеріал про те, як працюють ці пристрої, та як обрати потрібну модель.

Как выбрать зубную электрощетку или ирригатор #1 – фото в блоге (гиде покупателя) hotline.ua

Кожну дитину вчать чистити зуби, та навіть дорослі не завжди вміють робити це правильно. Тому іноді кровлять ясна і поступово жовтішають зуби. З цими та іншими проблемами допомагають справлятися зубні електрощітки та іригатори. Цей матеріал про те, як працюють ці пристрої, та як обрати потрібну модель.


Зубна електрощітка

Зубна електрощітка – прилад, який очищує зуби, ясна та язик за допомогою механічних рухів ворсинок.

Те, на що людині потрібні були б години, зубна електрощітка робить за хвилини.

Завдання електрощітки – ретельно очистити окремо кожен зуб і простір між ними. Тому розмір її голівки менший, ніж у звичайних щіток: для дітей не більше 25 мм, для дорослих – 30 мм.

Посмотреть Зубная электрощетка

Тим, хто раніше не користувався таким приладом, потрібно буде звикнути до нього: відчуття під час чищення електричною та звичайною щіткою відрізняються. У деяких моделей навіть передбачений спеціальний режим «Звикання».

Важливо: перед придбанням зубної електрощітки проконсультуйтеся зі стоматологом. Спираючись на стан зубів і ротової порожнини, лікар підбере жорсткість щетини та технологію чищення.

Принцип роботи. У електрощітках використовуються чотири технології очищення зубів: зворотно-обертальна, пульсова, звукова та ультразвукова.

Зворотно-обертальна технологія імітує дії традиційної зубної щітки. Голівка насадки рухається вгору-вниз чи обертається навколо своєї осі, а кількість обертів на хвилину варіюється від 5 до 18 тисяч залежно від моделі.

У деякі моделі додають режим пульсації, коливання від якої передаються щетинкам насадки і змушують їх швидко переміщуватися зубами на кілька міліметрів, очищуючи поверхню.

Звукові електрощітки працюють на частоті до 20 000 Гц і роблять до 2,4 млн рухів на хвилину. Дослідження виявили, що звукова електрощітка видаляє 70% нальоту, коли щетина знаходиться на відстані 2-3 мм над поверхнею зубів.

Ультразвукова щітка працює на частоті вищій за 20 000 Гц. Людське вухо не здатне вловлювати звуки на такій частоті, тому її робота здається безшумною. Ультразвукові щітки краще за інші очищують порожнину рота і коштують відповідно.

Джерело живлення. Електричні зубні щітки використовують енергію внутрішнього джерела живлення: змінний або незмінний акумулятор або пальчикові батарейки.

Якщо користуватися щіткою кожен день, економічно вигідний варіант – змінні акумулятори. У акумуляторних щіток є індикатор розряду, але з часом ємність акумулятору падає, і його доводиться заряджати частіше.

Обираючи електрощітку, звертайте увагу на вказаний виробником час повного зарядження. Якщо щітку рекомендовано заряджати більше ніж 10-12 годин, вона не підійде тим, хто звик чистити зуби вранці та ввечері.

У деяких електрощітках немає зовнішніх роз'ємів і контактів, їхній корпус герметичний і не боїться води. Таку модель безпечно брати з собою в душ.

Додаткові функції. У деяких моделей є зовнішній таймер. Невеликий годинник з монохромним РК-дисплеєм підкаже власнику, коли час перейти до іншої ділянки роту, щоб не пошкодити зубну емаль.

Лікарі радять змінювати зону чищення кожні 2 хвилини, але цей час – умовний. Якщо відчуваєте, що зуби вже чисті, переходьте до наступної зони.

Крім вібро- чи звукового сигналу зовнішні таймери показують ще й час.

Посмотреть Внешний таймер для зубной электрощетки

Зубна емаль стирається швидше, якщо на неї сильно тиснути під час чищення. Тому виробники додають до електрощіток датчик тиску, який відстежує, з якою силою щітку притискають до зубів, і подає сигнал, якщо допустимий показник перевищено.


Насадки для зубних електрощіток

Лікарі рекомендують замінювати зубну щітку раз на 3-4 місяці. Ця порада стосується й насадок для електрощіток. Причини заміни:

 • Між щетинками накопичуються залишки їжі та бактерії, а промивання щітки під струменем води допомагає щоразу менше.
 • Щетинки зношуються й м'якшають, а на розпушених кінчиках збираються мікроорганізми.

Щоб ви не забували регулярно замінювати зубну щітку, деякі виробники використовують запатентовані рішення на кшталт знебарвлюваних щетинок. Якщо щетинки змінили колір – час купити нову насадку. Інше рішення – індикатор, який працює за принципом таймера і відраховує дні до наступної заміни насадки.

При виборі електрощітки дізнайтеся, які насадки підходять для конкретної моделі. Сумісність з моделями вказується в документації до кожної насадки. Невідповідну насадку не вдасться навіть встановити.

До просунутих моделей електрощіток підходять кілька спеціалізованих насадок. Одні краще оброблюють простір біля основи зубів, інші проникають між зубів, треті – полірують емаль. Перш, ніж купувати насадки, обговоріть вибір зі стоматологом.

Насадки вибирають за двома критеріями: жорсткості щетини та форми.

Типи жорсткості щетини:

 • дуже м'яка підходить для дітей і дорослих з чутливими яснами, що часто кровлять;
 • м'яка – для людей зі схильністю до стоматиту і при наявності невеликих ранок в ротовій порожнині;
 • середньої жорсткості – для людей, у яких немає серйозних проблем із зубами та ротовою порожниною;
 • жорстка – для людей зі збільшеним утворенням зубного нальоту або схильністю до виникнення зубного каменю. Цей вид насадок не можна використовувати щодня, інакше емаль швидко стирається, а на яснах з'являються рани. Але курцям, любителям кави та чаю ці насадки допоможуть трохи вибілити зуби.

Розрізняють чотири варіанти форм насадок для електрощіток:

 • Чашоподібна – голівка насадки схожа за формою на круглу чашу зі щетинками, зустрічається в моделях зі зворотно-обертальною та комбінованою технологіями очищення.
 • Sonic – за формою схожа на стандартну зубну щітку, підходить тільки для електрощіток зі звуковою та ультразвуковою технологіями очищення.
 • Монопучкова – один пучок щетини, який обертається і чистить зуби. Такі насадки підійдуть для догляду за брекет-системами.
 • Комбінована – об'єднує круглу та овальну форми насадки.
Посмотреть Насадки для зубных электрощеток

Насадки продаються поштучно або комплектом. Вигідніше купити комплект однакових насадок – в перерахунку на вартість одного виробу вийде дешевше. Комплект з насадок декількох типів теж обійдеться дешевше, ніж ті самі насадки окремо.


Дезінфектор для зубних щіток

Після використання зубної щітки недостатньо струсити з неї зайву воду і поставити до склянки. У теплій ванній кімнаті на вологих щетинках розмножуються шкідливі мікроорганізми. Щоб цього не сталося, використовуйте дезінфектор для зубних щіток.

Дезінфектор оснащений ультрафіолетовою лампою, що опромінює щітки та насадки, котрі знаходяться всередині, й убиває бактерії та мікроорганізми. Конструкція зроблена таким чином, що лампа автоматично вмикається, коли апарат закривають, і вимикається – коли відкривають. Таким чином, ультрафіолет не нашкодить людині, якщо дезінфектор раптово відкрити до закінчення очищення.

Посмотреть Название конкретного товара

Стандартний час дезінфекції – 10 хвилин. У деяких моделях такий час стоїть за замовчуванням, а в інших – його потрібно виставити самостійно.


Іригатор

Іригатор – спеціальний насос, який подає тонкий струмінь рідини під тиском і таким чином чистить зуби, масажує ясна та оброблює ротову порожнину лікувальними або профілактичними розчинами.

Посмотреть Ирригаторы

Переваги використання іригатора:

 • струмінь рідини допомагає видалити залишки їжі з міжзубного простору або з-під конструкцій брекет-систем;
 • масажний ефект іригатора кращий, ніж у щітки чи електрощітки з м'якою щетиною, тому що вода менше травмує і подразнює тканини.

Деякі моделі іригаторів подають рідину під тиском не лише постійним струменем, а й імпульсами, масажуючи ясна та покращуючи їхнє кровопостачання.

Розрізняють стаціонарні та портативні іригатори. Стаціонарні підходять для використання вдома. У комплекті з іригатором продається резервуар для рідини місткістю до 750 мл і насадка з маленьким насосом для подачі води.

Портативні іригатори – мобільні пристрої із невеликим вбудованим резервуаром і насосом меншої потужності. Такі моделі не розраховані на щоденне використання, натомість вони знадобляться в дорозі.


Насадки для іригаторів

Насадки для іригаторів умовно поділяють на два види: стандартні та спеціальні. Насадки з першої групи – універсальні, придатні для масажу ясен і очищення зубів від нальоту.

Насадки другого виду вирішують конкретні стоматологічні завдання: ретельно очищують зуби та міжзубний простір, лікують і масажують ясна, очищують брекет-системи, зубні імпланти та язик від нальоту.

З деякими моделями іригаторів сумісні кілька спеціалізованих насадок. Якщо використовувати комбінації з різних насадок, можна ретельніше очистити ротову порожнину та освіжити дихання.

Насадки для іригаторів – витратний матеріал, який потрібно замінювати кожні 3-6 місяців.

Посмотреть Насадки для ирригаторов

Догляд за насадками. Слід регулярно прочищати насадки щадними мийними засобами, щоб перешкодити розмноженню шкідливих бактерій всередині. Для промивання використовуйте відфільтровану воду, щоб усередині форсунки не утворився наліт. А після промивання – витирайте насадки насухо, щоб у вологому середовищі не з'явилася цвіль.

Уважно стежте за станом форсунки – пристроєм для розпилення рідини. Якщо зовнішній вигляд або форма насадки змінилися, замініть її.


Зубний центр

Зубний центр – комбінація перерахованих раніше пристроїв у одному корпусі. У комплект зубних центрів виробники включають: зубні електрощітки, іригатори, насадки для обох пристроїв, контейнери для їхнього зберігання та навіть посудини для рідини.

Посмотреть Зубной центр

Переваги зубного центру:

 • один дріт на розетку;
 • єдине дизайнерське рішення;
 • відносна компактність.

Зубні центри працюють від мережі, зі змінними акумуляторами, чи обидвома способами. Акумуляторні зубні центри легко перевозити й використовувати в дорозі, а зубні центри, що працюють від мережі – не розрядяться в невідповідний момент.

Здається, що така кількість пристроїв необхідна лише тим людям, які вже мають стоматологічні проблеми. Насправді ж, гігієна ротової порожнини важлива для кожної людини, щоб цих проблем уникати.

Бажаємо білосніжних усмішок та вдалих покупок з Хотлайн!

Автор: Юрій Шепєлєв, журналіст