Як вибрати акваріум і аксесуари до нього
Хочете стати на крок ближче до природи, але не готові щодня вигулювати пса, терпіти витівки кота або спів птахів? Ідеальним домашнім улюбленцем можуть стати рибки. Вони самодостатні та красиві, а акваріум додасть інтер'єру необхідну родзинку. Про те, як вибрати акваріум і все, що потрібно для комфорту рибок - розповімо в нашому матеріалі.

Хочете стати на крок ближче до природи, але не готові щодня вигулювати пса, терпіти витівки кота або спів птахів? Ідеальним домашнім улюбленцем можуть стати рибки. Вони самодостатні та красиві, а акваріум додасть інтер'єру необхідну родзинку. Про те, як вибрати акваріум і все, що потрібно для комфорту рибок - розповімо в нашому матеріалі.
Вибираємо акваріум
Акваріумісту-початківцю знадобиться акваріум, прилад для насичення води повітрям, нагрівач води та бажано фільтр. Залежно від вимог майбутніх вихованців знадобляться ґрунт, рослини та аксесуари.
Рибкам не важливо, яка в акваріума буде форма та конструкція, а ось власнику перед покупкою необхідно визначитися, купувати готовий комплект з обладнанням або збирати, немов конструктор, акваріум з окремих компонентів.
Залежно від пропозиції виробника, обладнання буває різним: кришка, лампа або термостат. Обов'язково уточніть комплект поставки та співвіднесіть його з потребами майбутніх мешканців.

Акваріуми бувають 4 видів:
У скляних моделей немає швів, вони виконані з цільного скла. Як правило, це сфера з відрізаною «кришкою» або варіації на тему коньячного бокала. Такі акваріуми не протікають, але у них невеликий об'єм, адже щоб втримати багато води, потрібні дуже товсті стінки, відповідно, зростає маса та ціна.
У каркасних моделей металевий каркас, завдяки якому у таких акваріумів може бути дуже великий об'єм і розумна товщина стінок. Стик між стінками і каркасом необхідно герметизувати, тому при виробництві застосовується замазка, яка з часом може втратити свої властивості, і акваріум почне протікати. Важливо знати, що деякі види риб не переносять речовин, з яких зроблена замазка, а контакт з металом може погіршувати властивості води.
Безкаркасні акваріуми бувають різної форми, завдяки сучасним технологіям, матеріалам і продуманій конструкції вони місткі та надійні.
Вбудовані моделі зручні й красиві, але їх не вийде встановити поза конструкцією, передбаченою виробником.
Розрізняються акваріуми і за формою. Найчастіше зустрічаються паралелепіпеди. Це не завжди велика «цеглина», у деяких безкаркасних моделей трохи опукла передня стінка та згладжені торці.
Якщо в кімнаті є порожній кут, зверніть увагу на кутовий акваріум. Їх передня стінка ніби чверть циліндра, а дві бічні сходяться під прямим кутом. Кутові моделі бувають з рівною передньою стінкою або складної форми, яка в розрізі нагадує діамант простого огранування.
Якщо у передньої стінки акваріума є помітна опуклість, акваріум такої форми називається овальним. Така модель згладить наявність гострих кутів в кімнаті.

Корисні поради:
- Якщо в комплект з акваріумом входить тумба, яка не вписується в інтер'єр, купуйте акваріум окремо і замовте підставку під нього за своїми ескізами та розмірами в меблевій фірмі.
- А ось кришка краще нехай входить в комплект, особливо якщо в акваріума складна форма і підібрати відповідну буде складно. Завдяки кришці в воду не потрапляє пил, а приміщення захищене від зайвої вологості. А ще на кришці або в ній встановлюється додаткове обладнання, наприклад, система освітлення.
- Перед покупкою акваріума визначтеся, який мікросвіт ви будете створювати. Більшість акваріумістів вважають за краще прісноводні акваріуми, тому багато компонентів розраховані тільки на прісну воду.
Вибираємо фільтр
Чистота води - запорука здоров'я мешканців акваріума. Через відносно невеликий об'єм там складно створити замкнуту екосистему, тому для очищення води акваріумісти використовують фільтри.
У багатьох моделях акваріумів фільтр вже вбудований: зовнішній, внутрішній, донний або біологічний. Якщо їх потужності не вистачає, фільтр доведеться докуповувати додатково.
Фільтри бувають зовнішні та внутрішні.
Внутрішні фільтри занурені в воду в акваріумі, не призначені для очищення великих об'ємів і використовуються в основному в маленьких акваріумах. Їх плюси - простота установки, експлуатації та конструкції, а ще вони відносно недорого коштують.
З мінусів - внутрішні фільтри складніше чистити та робити це доведеться часто, в акваріумі вони займають частину корисного об'єму і потребують маскування.
Зовнішні фільтри (іноді акваріумісти називають їх каністрові) продуктивніші, краще очищають воду, їх простіше заховати в підставці під акваріум і зручніше обслуговувати. Однак вони коштують дорожче і можуть протікати.
Такий фільтр нерідко розташовується не просто нижче рівня води, а нижче дна, і якщо герметичність з'єднань з трубками, що забирають чи відводять порушиться, вся вода з акваріума може швидко опинитися на підлозі.
Проміжний клас - навісні фільтри. Поєднують плюси внутрішніх і зовнішніх, але через обмеженість габаритів не можуть гарантувати високу продуктивність.

Вибираючи фільтр, орієнтуйтеся на два фактори - об'єм акваріума і потрібний ступінь очищення. Якщо з першим показником питань не виникає, другий залежить від екосистеми, яку ви будуєте: порід і звичок мешканців, видів рослин, ґрунту й т.і.
Продуктивність фільтра вимірюється в літрах на годину. Ії має вистачати для прокачування від п'яти об'ємів акваріума на годину, а відповідно до засмічення фільтра вона падає.
Важливий нюанс: фільтр в акваріумі має працювати постійно. Якщо він вимикався з певної причини (наприклад, пропадала електрика), то перед запуском його необхідно очистити.
Вибираємо помпу та компресор
Для життя водних мешканців необхідний кисень. Якщо в акваріума обмежений об'єм і невелика поверхня води, він не впорається своїми силами. В такому випадку стануть в пригоді прилади, які прокачають потрібну кількість повітря крізь товщу води.
Компресори для акваріумів нагнітають повітря, яке під невеликим тиском подається через трубку в розпилювач. Все просто й надійно, якщо вас не дратуватиме звук бульбашок, що лопаються біля поверхні води. Як бонус компресор створює невелику вертикальну течію, яка допомагає вирівняти температуру води.
Будьте обережні з миготливим підсвічуванням - в природному середовищі існування риби не відвідують нічні клуби.
Помпи також потрібні для аерації, тільки замість примусового струменя бульбашок вода насичується киснем природним шляхом. Саме тому помпу практично не чути. Схем може бути дві - перемішування води і дощування. Тоді замість ударів буде чутно звук крапель, які падають на поверхню.
У помпи є кілька областей застосування, а у компресора лише одна функція. Помпи здатні створити горизонтальну течію або водоспад, можуть нагнітати воду в фільтр і аерацію.
Корисна порада: помпа всмоктує воду, тому може пошкодити ікру після нересту, а течією буде зносити маленьку рибку, яка звикла до спокійних водойм.

Вибираємо нагрівач
Багато порід риб полюбляють теплу воду, тому для комфорту в акваріумі їм потрібен нагрівач.
Найчастіше нагрівачі бувають заглибні та розрізняються потужністю. При виборі орієнтуйтеся на необхідну температуру та об'єм акваріума.
Щоб нагріта вода рівномірно розподілялася по всьому акваріуму поруч з нагрівачем бажано створити штучну течію, або використовувати кілька нагрівачів меншої потужності.
Також існує рішення, що нагадує теплу підлогу у квартирі - термокабель. Якщо розмістити його під ґрунтом, то площа нагріву води збільшиться та перемішувати її не доведеться. Правда, такі елементи коштують дорожче за звичайні нагрівачі.

Аксесуари
Крім акваріума та набору обладнання акваріумісту знадобиться досить багато аксесуарів.
Це необхідні речі - сачки для риби та скребки для очищення стінок, і більш екзотичні - на зразок хімії для створення потрібного середовища в воді або очищення ґрунту.
Мешканців акваріума потрібно регулярно годувати. Якщо постійність не ваш коник, зверніть увагу на автоматичні годівниці.
Важливо пам'ятати, що риби не їдять їжу з супермаркетів, навіть хлібні крихти можуть зіпсувати їм життя. Для харчування мешканців акваріума необхідний різноманітний корм, який буває сухий і живий, для малюків і дорослих, для різних порід і смакових переваг.

Сподіваємося, що наш гід покупця допоможе вам розібратися в розмаїтті акваріумів та їх аксесуарів, і бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Юрій Шепелев, журналіст
- Вам корисна ця новина?
- Так
Поділитися сторінкою: