Торшер – універсальний світильник за допомогою якого легко створити затишну атмосферу в кімнаті, підкреслити дизайнерські рішення в інтер'єрі і зробити акцент на стилі приміщення. Про те, які торшери бувають, чим відрізняються і як вибрати потрібну модель, розповідаємо в цьому матеріалі.
Навіщо потрібен торшер
Три причини, чому варто купити торшер.
Універсальність. Торшер не тільки допоможе створити затишний простір біля улюбленого крісла або зручний куточок для читання, у нього набагато більше можливостей. Наприклад, світильник з направленим світлом стане в пригоді для акцентного освітлення інтер'єру, а якщо направити його на стелю, то освітить всю кімнату, створюючи цікаве м'яке освітлення.
Немає монтажу. Торшер не потрібно кріпити до стелі або на стіну, він готовий до роботи «з коробки». Хіба що, доведеться навісити абажур і увімкнути в розетку.
Мобільність. Торшер легко переміщати в межах кімнати, квартири, без проблем забрати з собою на дачу або в інше місто. Єдине обмеження – віддаленість розетки. Але якщо купити подовжувач, то і це не проблема.
Типи торшерів
Торшери бувають функціональні та декоративні.
Функціональні моделі досить потужні, створюють регульований світловий потік, напрямок якого можна змінювати, повертаючи плафон або основу світильника.
Вони ідеальні для освітлення робочого місця, місця для читання або рукоділля, чудова альтернатива настільним лампам.
Декоративні торшери створюють в кімнаті комфорт і затишок, випромінюють м'яке приглушене світло.
Нерідко такі моделі – частина інтер'єру, допомагають посилити або підкреслити основну ідею дизайну в вітальні або спальні.
Конструкція торшерів
Традиційний торшер – підлоговий світильник на одній ніжці з масивною основою для стійкості.
У такої моделі абажур у вигляді циліндра або конуса з пластику або текстилю, джерело світла – одна-дві лампи.
Але є багато інших моделей, які з'являються, завдяки фантазії дизайнерів і конструкторів.
Наприклад, торшери з регульованою ніжкою – краще рішення, коли потрібно постійно міняти висоту і напрям джерела світла або повертати їх в горизонтальній площині.
Модель з гнучкою ніжкою створить затишну атмосферу, наприклад, навколо м'якого куточка, де можна спілкуватися, влаштувавшись на просторому дивані та у зручних кріслах. При цьому сам світильник стоятиме в кутку та не заважатиме спілкуванню.
Конструкція з трьома ніжками стійкіша, її складніше перекинути незграбним рухом. Такі торшери підійдуть для приміщень, де регулярно буває багато людей, сімей з дітьми і домашніми тваринами.
Світильник з дерева відмінно впишеться в інтер'єр зимового саду або закритої тераси в стилі «кантрі» в заміському будинку.
Завдяки торшеру зі столиком улюблена книга, телефон або пульт від телевізора будуть завжди під рукою.
А торшер для читання може бути як окремим світильником, так і додатковою функцією в конструкції для загального освітлення.
Споти, розсіювачі, абажури
Залежно від завдань, які належить виконувати торшеру, звертайте увагу на тип і конструкцію елемента розподілу світла.
Наприклад, для читання найзручніше використовувати спотові світильники. У них джерело світла в плафоні конусоподібної форми, який направляє світло в один бік, висвітлюючи лише невелику частину простору в приміщенні. Плафон може бути всередині матовий або дзеркальний.
Торшери-розсіювачі рівномірно розподіляють світло в просторі, створюючи комфортну атмосферу в приміщенні. Зазвичай вони зроблені з матового або кольорового скла, напівпрозорого пластику, паперу або навіть бамбука.
Чим більше прозорість розсіювача та потужність світильника, тим світліше буде в кімнаті.
Важливий нюанс: такі торшери мають бути високими, щоб світло не било в очі та не сліпило людей в кімнаті.
Абажур у вільному перекладі з французької звучить як «пристрій для приглушення світла», що відповідає його призначенню. Хоча світло від абажура й поширюється на всі боки, на відміну від розсіювача він ніби затемнений, камерний і спокійніший.
Завдяки цьому торшери з абажуром будуть доречні для зон відпочинку у вітальні або спальні.
Класичний абажур – це циліндричний або конусний елемент із пластику, текстилю або паперу. Але зараз абажури виготовляють з різних матеріалів і у кожного свої особливості:
- папір вимагає дбайливого звернення через низьку міцність, але виграє за вартістю;
- скло добре миється, але крихке та легко б'ється;
- пластик вимагає обережного застосування хімічних миючих засобів, іноді з часом жовтіє, але практичний і доступний за ціною;
- текстиль завжди має добрий вигляд, але з часом може вигоряти та втрачати соковитість фарб, линяти під впливом вологи.
Джерела світла
Як і у всіх інших типах світильників джерелом світла в торшері може бути:
- лампа розжарювання;
- світлодіодна лампа;
- вбудовані світлодіоди;
- галогенні лампи;
- компактна люмінесцентна лампа.
Різні джерела світла використовуються виключно з міркувань економії, в якості світла немає практично жодної різниці.
Важливий нюанс: якщо джерелом світла в торшері служить світлодіодний модуль (вбудовані світлодіоди, розміщені та припаяні на спеціальній платі), то якщо він зламається або закінчиться термін служби, замінити його власноруч не вийде. Доведеться або просити допомоги у фахівців, що буде не дешево, або відправляти торшер в утиль.
Краще використовувати торшери зі змінними лампами розжарювання або світлодіодними, тим більше що одні легко поміняти на інші.
Мінус торшерів зі змінними світлодіодними лампами в тому, що не всі лампи з можливістю димерування коректно працюють з будь-якими димерами, а звичайні світлодіодні лампи практично не працюють.
Торшери з вбудованими світлодіодами або лампами розжарювання працюють на димерування добре, якщо ця функція передбачена в моделі.
Цоколь
Цоколь – це тримач в корпусі світильника та елемент електроживлення, крізь контакти якого подається напруга на лампу.
Кожен тип цоколя позначається буквою та цифрами. Буква означає різновид, цифра – діаметр цоколя або відстань між контактами.
Найпопулярніший тип цоколя – Е27, зустрічається в класичних лампах розжарювання, але буває й в галогенних, люмінесцентних та навіть світлодіодних лампах. До настільних ламп і нічників з таким видом патрона підібрати лампочку найпростіше.
Другий за популярністю гвинтовий цоколь Е14 – «міньйон». Він застосовується як в звичайних, так і в мініатюрних лампах розжарювання. Лампочки з таким цоколем часто використовуються в настільних лампах, бра та невеликих світильниках.
Штирові цоколі типу «G» зустрічаються рідше.
Включення та регулювання
Управляти світлом в торшерах можна за допомогою вимикачів різних типів.
Це можуть бути як традиційна кнопка на дроті або кнопка на корпусі, так і витончений ланцюжок або шнурок, що звисатимуть поруч з кріслом.
У деяких моделях вимикачі розташовані на основі. Їх можна увімкнути не нахиляючись, а просто натиснувши ногою.
Є світильники з сенсорним управлінням, які включаються простим дотиком до корпусу. Кількома тапами можна зменшити або збільшити світловий потік.
Функціональні особливості
Якщо потрібне плавне або ступеневе регулювання світла, вибирайте торшери з димеруванням. Така функція найчастіше зустрічається в конструкціях зі світлодіодними модулями.
Ще одна зручна функція – можливість зміни колірної температури. Так, тепле жовтувате світло створює атмосферу затишку, підійде для розслаблюючої атмосфери в спальні ввечері та після пробудження.
А холодніші тони допомагають організму концентруватися та налаштовують на робочий лад. Наприклад, нейтральне біле світло підходить для читання, роботи за письмовим столом.
Стилі торшерів
У торшерів в сучасному стилі строгі геометричні контури, найпростіша кольорова гамма, мінімум принтів, симетрія та максимальна кількість аксесуарів. Завдяки своїй стриманості сучасний стиль підкреслює інтер'єрні форми та лінії.
У класичних моделей строгий і простий дизайн, спокійна кольорова гамма. Зазвичай такі моделі ставлять на додаток до масивних люстр і бра як другорядне або декоративне освітлення.
У торшерів в стилі модерн плафони сферичної або конусоподібної форми з плавними обрисами. У них поєднуються елементи класики, наприклад, бронзові деталі і ультрамодні мінімалістичні елементи. Такі торшери не звертають на себе зайву увагу, а лише підкреслюють загальний стиль приміщення.
Світильники в стилі хайтек втілюють сміливі ідеї дизайнерів як у формі, так і в поєднанні матеріалів. У таких моделях частіше функціональність переважає над зовнішнім виглядом. Це світильники для людей, які цінують час і прагнуть користуватися всіма передовими досягненнями технологій.
Моделі в стилі кантрі роблять з натуральних матеріалів, з теплою кольоровою палітрою. У них простий і зрозумілий дизайн, який створює особливий домашній затишок. Такі світильники підкреслять цілісний вигляд стильних віталень, будуть доречні на терасах заміських будинків або дач.
У торшерах в стилі ретро зустрічаються вітражне скло, чорніння або поліровані металеві деталі та елементи кераміки. Такі моделі доповнять інтер'єр, за умови, що весь він виконаний в єдиному стилі. А барвистий принт абажура може стати яскравою родзинкою всього приміщення.
Світильники в стилі арт-деко – спроба поєднати показну розкіш з раціональною строгістю, етнічними мотивами та плавними лініями. Такі моделі створюють в кімнаті відчуття легкості авангарду та дивовижної екстравагантності.
Моделі в стилі лофт допомагають зонувати величезні відкриті простори. Вони грають важливу роль в таких інтер'єрах, оскільки можуть бути максимально наближені до того місця, яке потрібно висвітлити, адже від світильників, підвішених зависоко часто мало толку.
Чек-лист перед покупкою торшера
Отже, щоб купити не тільки красивий, а й правильний торшер, важливо:
- Вибрати стиль моделі, щоб вона мала гармонійний вигляд в приміщенні.
- Знати, для якої мети потрібен торшер – для читання в вітальні або для підсвічування біля ліжка.
- Визначитися, що і як буде висвітлюватися – потрібне спрямоване або розсіяне світло.
- Вибрати додаткові функції, наприклад, дистанційне включення або можливість змінити положення джерела світла.
- Визначити місце установки, та куди в разі необхідності світильник можна переставити.
- Перевірити, чи зручно буде включати торшер, чи вистачить шнура для підключення або знадобиться подовжувач.
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам вибрати відмінний торшер, і бажаємо вдалих покупок з hotline.ua!
Автор: Віталій Лайок