Перфоратор – це інструмент, схожий на ударний дриль чи щось інше? Навіщо він потрібний і чи є йому застосування вдома? А чим від перфоратора відрізняється відбійний молоток? Відповіді на всі питання у цьому гіді покупця.
Що таке перфоратор
Перфоратор – це прилад на стику ударного дриля та відбійного молотка. Основний режим його роботи – обертання свердла з одночасним ударом. Здавалося б, перфоратор – подальший розвиток ударного дриля? Але це зовсім так.
По-перше, сила удару свердла перфоратора набагато більша, ніж сила удару звичайного ударного дриля. По-друге, щоб досягти такої сили, довелося використовувати іншу конструкцію ударного механізму. Це або кривошипно-шатунний вузол як у звичайного ударного дриля, але у перфоратора він посилений, або електромагнітний привід.
Третя відмінність – у перфораторі використовуються свої свердла: потужніші та міцніші в порівнянні зі звичайними свердлами для дриля, та з хвостовиком, на якому явно видно поздовжні канавки. Вони допомагають інструменту вільно пересуватися з досить великою амплітудою.
З урахуванням цих трьох пунктів, перфоратор потрібен для робіт, де звичайний ударний дриль вже не справляється, наприклад, свердлити і довбати отвори у твердих речовинах, найчастіше це бетон і цегляна кладка.
Важливий нюанс: перфоратор – інструмент нечистової роботи. Через низькі обороти та велику амплітуду свердла перфоратором неможливо зробити отвір з ідеально рівними краями.
Але від нього цього й не потрібно. Його завдання – просвердлити отвори під анкерне кріплення вхідних дверей, проштробити стіни під проводку, підвісити люстру на стельову плиту.
А далі все це буде акуратно прикрите та заховано за допомогою шпаклівки чи декоративних накладок.
У перфоратора Makita HR2810 потужність 800 Вт, сила удару 2,9 Дж, вага 3,4 кг, є регулятор обертів та функція реверсу, патрон DS-plus, у комплекті кейс та глибинометр
Що таке відбійний молоток
Відбійний молоток у цьому плані ще неакуратніший інструмент. Він не обертає свердло, а просто весь час сильно стукає наконечником, залишаючи по собі побиті стіни та великі отвори. Його використовують, щоб видалити стару плитку чи цементну стяжку – тобто для первинного зачищення поверхні від непотрібного старого матеріалу.
Раніше механізми всередині корпусу відбійних молотків розташовувалися одну лінію: від приводу до патрона, і далі до робочого наконечника.
А сучасні відбійні молотки нерідко виконані за L-подібною схемою: частина з приводним механізмом розташована під прямим кутом до патрона та робочого наконечника.
Лінійним інструментом зручніше працювати у вузьких отворах, а в L-подібний прилад легше встановити потужніший двигун і забезпечити йому краще охолодження. А це означає, що можна довше та ефективніше працювати та не зупинятися.
У відбійного молотка Bosch GSH 501 потужність 1100 Вт, швидкість ударів 2850 хв, вага 5,5 кг, патрон SDS-max, живлення від мережі
Вибираємо силу удару
Сила удару 2,5-3,5 Дж зазвичай буває у побутових та напівпрофесійних перфораторів та невеликих відбійних молотків. Такий інструмент може зробити в бетонній стінці отвори діаметром до 20-25 мм, цього цілком достатньо для будь-якого анкерного кріплення.
Моделі із силою удару 3,6-10 Дж – досить потужні перфоратори та напівпрофесійні відбійні молотки. Наступний клас – 10,1-20 Дж: професійні перфоратори та досить потужні відбійні молотки.
Пристрої з силою удару 20-40 Дж і більше потужні відбійні молотки, виконані в лінійній схемі, розміри їх корпусу дозволяють вже як завгодно розмістити будь-які механізми. Вони розраховані на максимальні наконечники діаметром 25-30 мм для отворів діаметром до 50 мм.
Вибираємо потужність та живлення
Умовно всі перфоратори та відбійні молотки відповідно до їхньої потужності діляться на три класи:
- побутові – 600-1000 Вт;
- напівпрофесійні – 1001-1500 Вт;
- професіонали-максималісти – 1501-2000 Вт і більше.
Більшість перфораторів та відбійних молотків працюють від електромережі чи акумулятора.
Але існують і пневматичні відбійні молотки, які працюють від тиску стисненого повітря, чию ефективність можна оцінити лише за силою удару.
У перфоратора Makita HR4003C потужність 1100 Вт, сила удару 11,4 Дж, вага 6,2 кг, є регулятор обертів та функція реверсу, патрон SDS-max, живлення від мережі, в комплекті кейс, бічна ручка та глибинометр
Вибираємо патрон
Патрон перфоратора чи ударного молотка буває кількох типів.
Перфоратор із патроном SDS+ призначений для роботи зі свердлами з діаметром хвостовика до 15 мм, які роблять отвори діаметром близько 30 мм. Це побутовий та напівпрофесійний рівень, якого достатньо для 90% завдань.
Пристрої з патроном SDS Max призначені для робочого інструменту з діаметром хвостовика близько 25 мм, які роблять отвори діаметром до 50 мм. Це вже сфера роботи професійних перфораторів або відбійних молотків.
Також у продажу є ударні молотки з патроном SDS hex – це великі моделі з великою силою удару та діаметром наконечника. Вони потрібні для напівпрофесійного чи професійного застосування.
Важливий нюанс: багато виробників використовують інші кріпильні патрони – як універсальні, так і власної конструкції, наприклад, чотири- або шестигранні. Через це перфоратор однієї фірми та свердла іншої компанії можуть бути несумісними.
Вибираємо режими свердління
Стандартний режим роботи перфоратора – одночасно свердління та удар.
Є перфоратори, які свердлять без удару. Такі моделі підходять для робіт по дереву, вони менші, легші та не так сильно вібрують під час роботи.
А є моделі з режимом удару без обертання. У такому разі перфоратор як відбійний молоток завдає ударів наконечником, але не провертає його.
Найзручніший і функціональний формат – трирежимний перфоратор, який може працювати не тільки комбінацією свердління та удару, але й у кожному з режимів окремо: ударяти як відбійний молоток та свердлити як дриль.
У відбійного молотка Zipper ZI-ABH1500D потужність 1500 Вт, сила удару 4,5 Дж, вага 14 кг, є регулятор обертів та функція реверсу, є режими свердління, удар, удар+свердління, патрон SDS-plus, живлення від мережі, в комплекті кейс, бічна ручка та свердлильний патрон
Вибираємо додаткові можливості
Під час роботи перфоратора не завадить можливість реверсу, коли можна змінити напрямок обертання патрона. Реверс допоможе витягнути свердло при зворотному обертанні, а також потрібен для загвинчування/відгвинчування шурупів.
Якщо вибрана модель матиме 2 або більше швидкості удару, працювати буде комфортніше – можна підлаштуватися під твердість матеріалу, розмір плитки, що відбивається тощо.
І не завадить підсвічування робочої зони, буде зручно працювати у приміщеннях з недостатнім освітленням.
Вибираємо комплектацію та корисні можливості
Чудово, якщо в комплекті з перфоратором буде свердлильний патрон. Це проміжна ланка між звичайним свердлом зі стандартним хвостовиком і перфоратором. Він перетворює останній на дриль, і знайти його окремо під конкретну модель може бути дуже непросто.
Крім свердлильного патрона, у комплекті перфораторів або відбійних молотків буває:
- зручний кейс для зберігання;
- глибиномір;
- 2 і більше акумулятори;
- блок для видалення пилу;
- кілька різних свердел, біт та наконечників;
- інші аксесуари – запасні щітки електродвигуна, додаткова ручка тощо.
Корисна порада: якщо хочете вибрати інструмент із максимальною комплектацією, скористайтеся для цього спеціальним фільтром у каталозі.
На які параметри та функції моделі також варто звернути увагу під час вибору перфоратора та відбійного молотка?
Захист від вібрації. Зручно, якщо у вибраної моделі буде прогумована м'яка ручка чи поролонова вставка на ручці, а також пружні з'єднання на корпусі. Це дозволить знизити вібрації інструменту та втому людини, чим покращить ефективність роботи.
Муфта проти заклинювання бура. Вона допоможе уникнути різкого ривка інструменту, коли бур застопорився в отворі, та вбереже руки від ушкоджень.
Кнопка-стопор на курку. Така кнопка блокує курок і його не обов'язково тримати натиснутим під час роботи, що знижує втому рук.
Система вентиляції. Великі отвори в корпусі та великий вбудований вентилятор гарантують гарне охолодження електродвигуна. Це продовжить як його загальний термін служби, так і тривалість одного циклу роботи без зупинки.
Вага пристрою. Звичайно, потужніший перфоратор або відбійний молоток зазвичай важать більше.
Проте чим важчий інструмент у руках, то швидше втомиться людина та знизиться продуктивність її роботи. Тому найкращий вибір – легкий перфоратор із високою силою удару.
У перфоратора DeWALT DCH274P2 є режими свердління, удар, удар + свердління, сила удару 2,1 Дж, вага 3,3 кг, є регулятор обертів та функція реверсу, патрон SDS-plus, живлення від акумулятора, в комплекті кейс, бічна ручка, свердлильний патрон та глибинометр
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам вибрати перфоратор чи ударний молоток, та бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Роман Мельниченко