У чому різниця між звичайним, ударним дрилем і дрилем-міксером? Чим шурупокрут відрізняється від електровикрутки? Кому стане у пригоді гайковерт? Відповіді на всі питання та корисні поради щодо вибору – читайте в нашому матеріалі.
Як вибрати дриль
Дриль – інструмент з великим корпусом і ручкою з кнопкою електромотора.
Акумуляторний дриль працює без підключення до електромережі, він допоможе просвердлити отвір в дереві, металі, пластику.
Ударний дриль впорається з цегляною або бетонною стіною. Усередині корпусу у нього перемикач механізму ударного режиму, і ще одна ручка біля патрона, завдяки якій під час роботи пристрій вдається тримати міцно.
Різниця в ціні між моделями невелика, але ударний дриль універсальніший:
- можна встановити свердло й свердлити;
- можна поставити міксер і замішувати будівельні суміші;
- можна встановити насадку від викрутки і крутити шурупи;
- можна навіть шліфувати поверхні за допомогою шліфувального круга.
Дриль-міксер за допомогою спеціальної насадки у формі віночка допоможе швидко замішати розчин або фарбу. У таких дрилів найчастіше є дві зручні напівкруглі прогумовані ручки, завдяки яким працювати з інструментом зручно та безпечно.
Корисна порада: не плутайте ударний дриль з перфоратором:
- Дриль менш потужний та призначений для дрібних робіт – просвердлити отвори під дюбель для картини або люстри.
- Потужний перфоратор стане у пригоді для великих будівельних робіт – зробити отвори під анкери для встановлення дверей або канали для вентиляції.
У дрилі Makita M8100 ергономічний корпус, є гумові накладки, які гасять вібрацію, потужність двигуна 710 Вт дозволяє працювати з деревом, сталлю та пластиком. Mодель розвиває швидкість обертання до 3200 об/хв, а при свердлінні з ударом до 48000 об/хв
Як вибрати шурупокрут, гайковерт і гвинтокрут
Шурупокрут, гайковерт і гвинтокрут зовні схожі: невеликий корпус з патроном, одна ручка по центру, часто внизу ручки розташований акумулятор. Схема роботи у всіх трьох моделей однакова: патрон з насадкою обертається, а в залежності від насадки змінюється функція пристрою – можна закручувати шурупи, гвинти, саморізи або гайки.
За бажанням в патрон можна встановити свердло та використовувати шурупокрут як дриль. Але через невелику потужність його двигуна просвердлити великі отвори в металі навряд чи вийде, не кажучи вже про бетон.
Окремий формат – тріскачковий гайковерт. У таких моделей немає ударного механізму, але з їх допомогою можна швидко відкрутити болти, гвинти та гайки, легко затягнути вузлові кріплення.
Тріскачковий гайковерт ще нерідко називають пневмотріскачкою, вона використовується там, де не впорається класичний гайковерт, наприклад, в складних з'єднаннях.
Зручний, компактний та легкий, тріскачковий гайковерт знадобиться для роботи на СТО, в приватних майстернях, вдома, в гаражі та на дачі.
У шурупокрута Tekhmann TED-650 двопозиційний редуктор, що дозволяє вибрати оптимальну швидкість обертання. Перша швидкість 400 об/хв дає максимальне зусилля при закручуванні, друга в 1400 об/хв краще підходить для свердління будь-яких матеріалів. Потужність моделі 650 Вт
Як вибрати електровикрутку
Електровикрутка буває різною за формою: пряма, Г-подібна або у вигляді пістолета зі зручною ручкою. Допоможе закрутити та викрутити шурупи, саморізи, гвинти.
За розміром електровикрутка менша за звичний шурупокрут, і у неї менший крутний момент.
Вона зможе загвинтити кріплення у важкодоступних місцях, куди не добратися зі звичайним габаритним шурупокрутом: при складанні меблів або під час ремонту електроніки.
Електровикрутка Bosch GO 2 стане в пригоді електрикам, сантехнікам, меблярам і покрівельникам. У моделі Li-Ion акумулятор, ємність 1,5 А/год, низький рівень шуму, управління за допомогою однієї кнопки та зручний хват в будь-яких положеннях
Вибираємо тип живлення
Будь-який інструмент може працювати від електричної мережі, акумулятора або за допомогою пневматики.
Під час роботи від електричної мережі потужність пристрою обмежена тільки можливістю проводки. Коли вибираєте модель з живленням від мережі, зверніть увагу на дріт приладу. Нехай у нього буде максимальна довжина, гарна ізоляція та укріплене місце входу в корпус, щоб в майбутньому дріт там не переламався.
Пневматика (стиснене повітря) зазвичай використовується тільки в професійних цілях: на автомобільних СТО та шиномонтажі. Для роботи пневматичного інструменту потрібен окремий компресор, до якого через пневмошланг можна підключати зразу кілька приладів.
При живленні від акумулятора важлива ємність АКБ, чим вона буде більше – тим краще.
За інших рівних умов модель з ємністю АКБ від 3.0 А/год і більше працюватиме майже вполовину довше моделі з АКБ ємністю 1/2-1/5 А/год. Але враховуйте, що чим більше ємність батареї, тим пристрій важчий.
Пневматичний гайковерт Mighty Seven NC-6236 стане в пригоді для роботи на СТО та вдома, допоможе швидко відкрутити та затягнути колісні болти різних типів автомобілів. У моделі подовжений шпиндель для роботи у важкодоступних місцях, гарна потужність, є функції реверсу
Вибираємо тип акумулятора
Існують різні типи акумуляторів.
- У АКБ типу NiCd невелика ціна, вона добре працює під час морозів. Але такі моделі досить важкі, містять небезпечні для екології елементи, а також їм потрібен повний цикл розряджання-заряджання.
- У батареї типу NiMH в порівнянні з NiCd більша ємність й менша вага. Але їм теж потрібен повний цикл розряджання-заряджання та вони погано переносять морози.
- У АКБ типу Li-Ion менше вага та більше ємність, їх можна підзарядити в будь-який момент, але у них вища ціна та низька терпимість до морозів.
- У АКБ типу LiHD відмінна потужність і ударостійкість, невеликий розмір і вага, вони витримують високі навантаження, практично не розряджаються під час зберігання, але дуже дорого коштують.
Найпопулярніші сьогодні АКБ – це Li-Ion (зручно) і NiCd (ціна, мороз).
До речі, зверніть увагу на пристрої з двома акумуляторами в комплекті, які можуть працювати безперервно: поки витрачається заряд одного акумулятора, другий встигає зарядитися.
DCD240N – бездротовий дриль-міксер з Li-Ion акумуляторною батареєю ємністю 9 А/год. У моделі ергономічний дизайн з двома ручками, 5 швидкостей для змішування різних матеріалів, стандартне різьблення M14
Вибираємо робочу напругу та потужність двигуна
В акумуляторів буває різна робоча напруга. Найпопулярніші моделі з АКБ 12В та 18В, але є інструмент з робочою напругою 10,8 В, 14,4 В тощо.
Чим вище напруга – тим більше потужність двигуна при однаковій силі струму. В каталозі Хотлайн всі пристрої розділені на групи: до 500 Вт та 500-700 Вт; 700-1000 Вт та 1000-1500 Вт; більш як 1500 Вт.
Але не варто гнатися за цифрами, адже чим більше потужність – тим більше двигун, його система охолодження, важче пристрій та вище ціна.
Для епізодичних домашніх завдань цілком вистачить інструменту з двигуном на 500-700 Вт. Моделі з вищою потужністю – вже професійний клас.
Дриль Stanley SDH-700 впорається з металом, деревом, гіпсокартоном, цеглою та іншими матеріалами. У моделі міцний ключовий патрон, потужний двигун 700 Вт, двоступеневий редуктор, за допомогою якого можна виставляти потрібну кількість оборотів, є функція реверсу та знімна ручка, яку можна закріпити з правого або лівого боку корпусу
Вибираємо тип і діаметр патрона
Тепер поговоримо про патрон, в якому затискається свердло, біта для шурупів або шліфувальний диск.
Найчастіше це ключовий патрон, який затискається за допомогою пружини чи поворотом двох кілець – будь-яким способом, але без використання додаткових деталей, тільки руками.
Ключовий патрон легко впізнати за зубчастим віночком, який проходить по всьому колу. Цей патрон затискається за допомогою спеціального ключа, і це головна проблема – ключ дуже легко втратити в будівельному смітті.
Чотиригранний патрон найчастіше є в гайковертів, але його складно назвати стандартним. На цьому місці у гайковерта шпиндель в формі квадрата – посадкове місце під гайкову головку.
Шестигранний патрон також буває в гайковертах, а ще в шурупокрутах і електровикрутках. Якщо у хвостовика шестигранний отвір стандарту HEX, можна використовувати перехідники та спеціальні патрони – вони підтримують відразу декілька стандартів.
Шестигранний патрон на 1/4 дюйма застосовується в побутових гайковертах найменшої потужності. Квадратні патрони 1/2 і 3/8 дюйма – найпоширеніші та універсальні моделі. Квадратні патрони 1 і 3/4 дюйма призначені для роботи з найбільшим кріпленням.
Від діаметра патрона залежить, якого розміру свердло або біту можна використовувати в дрилі. Якщо діаметр хвостової частини свердла буде більшим за максимальний діаметр патрона, то воно просто не закріпиться в ньому.
Закономірність проста: чим більший діаметр патрона – тим більше свердло в нього можна встановити та затиснути в патроні.
Патрон SDS-plus буває в перфораторах з горизонтально розташованим двигуном. Характерна особливість таких моделей – можна швидко замінити бур або долото. Максимальний діаметр бура, який можна використовувати з таким патроном – 30 мм.
З'німний патрон знадобиться, щоб швидше працювати з різними типами оснащення, наприклад, не потрібно буде витрачати час на перехід від роботи зі свердлом до роботи з битою.
У шурупокрута Metabo PowerMaxx BS 12 укорочена конструкція, вбудоване світлодіодне підсвічування, гачок для носіння на ремені та відділення для насадок з фіксацією праворуч або ліворуч
Вибираємо максимальний крутний момент
Крутний момент – це сила, яку створює шурупокрут або дриль, щоб повернути свердло або біту. Крутний момент вимірюється в H*м (Ньютон-метрах) і буває: менш як 10 та 10-30; 31-60 та 61-100; 101 і більше.
Крутний момент не дорівнює потужності двигуна: навіть дриль або шурупокрут з малопотужним двигуном можуть видавати високий крутний момент завдяки вбудованому редуктору.
Високий крутний момент – важливий показник для шурупокрута або гайковерта, коли потрібно з силою обертати саморіз або шуруп, зірвати заіржавілу гайку.
Корисна порада: звертайте увагу на пристрої з функцією плавного регулювання крутного моменту та реверсом, коли патрон можна перемкнути на обертання у зворотний бік, щоб було легше витягти свердло з отвору або відкрутити шуруп чи гайку. Також у багатьох моделях можна вибрати швидкість обертання патрона зі свердлом або битою.
Вибираємо додаткові можливості
У моделей з двигуном без щіток в конструкції немає колектора й щіткового вузла. Завдяки цьому у таких інструментів високий ККД – до 90%, при звичайних 60%, більший крутний момент, на 25-40% вище енергоефективність, вони захищені від перевантаження.
Підсвічування включається автоматично, коли інструмент починає працювати, і висвітлює робочу зону. Вбудований ліхтарик найчастіше світлодіодний, він допоможе виконати роботу там, де освітлення погане або його взагалі немає.
Ударний режим – додаткова функція, яка нерідко буває в дрилях, гайковертах та шурупокрутах. Під час такого режиму інструмент обертається з осьовим ударом.
Це дозволяє швидко та легко свердлити отвори в бетоні, цеглі та інших твердих будівельних матеріалах.
У шурупокрута Ryobi R18PD7-0 Li-Ion акумулятор, двигун без щіток для високої продуктивності та патрон для простої заміни оснащення. Ударна функція дозволяє свердлити отвори в бетоні, камені або цеглі, а для роботи в погано освітлених місцях є підсвічування
Корисні поради
Крім технічних параметрів, інструмент можна вибрати згідно з тим, де і як він використовуватиметься.
Для дрібного ремонту вдома знадобиться дриль потужністю 500-700 Вт з живленням від мережі. Вона зможе свердлити отвори всюди, де потрібно, для приготування будівельних сумішей можна встановити насадку-міксер, а для шурупів поставити біту.
Для майстра, який збирає меблі, вибирайте легкий шурупокрут з живленням від АКБ. Через те, що доведеться багато рухатися навколо меблів, незручно тягнути за собою дріт. Для тривалої роботи – акумулятор типу Li-Ion, а ручка посередині корпусу потрібна для кращого центрування.
Для шиномонтажу або СТО в пріоритеті пневматичний гайковерт. Він розвиває високий крутний момент і підключається до загальної лінії повітряного компресора, який також можна використовувати для пневматичного домкрата та підкачування шин автомобіля.
Для майстра-плиточника краще вибрати спеціалізований дриль-міксер: він потужніший, є зручні ручки, в комплекті кілька насадок-віночків для перемішування будівельної суміші.
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам вибрати свій інструмент, і бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Роман Мельниченко