Що таке ехолот, навіщо він потрібен рибалці і на які параметри при виборі моделі важливо звертати увагу – розповідаємо у нашому спеціальному матеріалі.
Ехолот – спеціальний активний гідролокатор для вивчення рельєфу дна та пошуку риби у товщі води.
Принцип дії ехолота заснований на ехолокації: випромінювач видає сигнали, що проходять крізь товщу води, відбиваються від будь-якого об'єкта (дно, колода, риба), повертаються і реєструються приймачем.
Вибираємо потужність моделі
Потужність – основний параметр, який варто звернути увагу під час вибору ехолота. Чим більша потужність, тим кращою буде деталізація дна.
Навіть якщо ви плануєте ловити у водоймищах глибиною до 10-15 метрів, не варто вибирати моделі з максимальною глибиною ехолокації 40 м.
Недостатня ехолокація може давати слабку деталізацію, а у каламутній воді зображення може не бути взагалі.
Для якісної роботи в річках України в ехолотів має бути глибина ехолокації не менш як 183 метрів.
У картплоттера-ехолота Garmin Striker Vivid 4cv максимальна потужність випромінювання 200 Вт та кольоровий дисплей діагоналлю 4,3 дюйма
Вибираємо промінь випромінювача
Існують ехолоти з «вузьким» (192 kHz) та «широким» (50 kHz) променем випромінювання.
У ехолотів з «вузьким» променем «кут конуса» 45 і менше градусів. Все, що вище – ехолоти з «широким» променем випромінювання.
Кут випромінювання впливає два важливі параметри: площа дна, яку сканує локатор за один сеанс, і деталізацію.
Що цікаво, це взаємовиключна залежність.
1. Якщо промінь дає хорошу деталізацію (ехолоти з «вузьким» променем), то такі моделі мають невелику площу сканування.
І навпаки – ехолоти з «широким» променем дають погану деталізацію через велике розсіювання, але захоплюють велику площу.
2. Ехолоти з «широким» променем на великій глибині легко можуть не побачити рибу. Ехолоти з «вузьким» променем можуть показати рибалці практично кожну травинку і гілочку на дні водойми.
Для лову у глибоких водоймах купуйте ехолоти з «вузьким» променем, у неглибоких водоймах незамінні моделі з «широким» променем.
Також «широкий» промінь використовується у швидкому пошуку місця лову, а «вузький» промінь – у детальному вивченні вибраного місця лову.
Ловите у водоймах із різною глибиною? Вибирайте дводіапазонні (двочастотні) моделі: з «вузьким» та «широким» променем. Проте їхня вартість вища, ніж в однодіапазонних.
У картплоттера-ехолота Lowrance HDS-7 Live 3-1 AI кут 80 градусів, кольоровий дисплей діагоналлю 7 дюймів, 2 слоти для карт microSD, підключення по Bluetooth та Wi-Fi
Вибираємо кількість променів
При виборі кількості променів у ехолота працює просте правило: що більше – то краще.
У багатопроменевих ехолотів промені спрямовані віялом у різні боки, це дає об'ємну 3D картинку того, що відбувається на дні водойми і в товщі води. Ви побачите не тільки те, що знаходиться під човном, але й по боках від нього.
Однопроменеві ехолоти по черзі сканують променем великої та малої ширини. Такі моделі не дають детальної інформації про положення підводного об'єкта.
Найчастіше зустрічаються двопроменеві ехолоти. У них один широкий промінь сканує ділянку у пошуках риби та інших об'єктів, а другий – заміряє глибину. Такий ехолот не фіксує місцезнаходження риби щодо судна.
Трипроменева модель на додаток до попередніх можливостей визначає місце перебування риби та інших об'єктів праворуч та ліворуч від човна.
Ехолот з чотирма променями ще точніше визначає місце, де знаходиться риба. Такі моделі – оптимальний варіант для тролінгу.
Ехолот у якого 6-ть променів (3-D ехолот) дає тривимірне зображення підводного світу, включаючи рельєф дна, розмір і форму об'єктів навколо.
Як правило, у багатопроменевих ехолотів випромінювачі двох діапазонів, але зустрічаються й багатопроменеві ехолоти з вузькими променями.
У бездротового двопроменевого ехолота Phiradar FF268W монохромний дисплей з підсвічуванням, водонепроникність IP67, є звукова індикація риби та глибини
Вибираємо ехолоти з GPS-приймачем
Ехолоти з GPS-приймачем називаються картплоттерами.
Такі моделі дозволяють промальовувати, запам'ятати в пам'яті пристрою (на карті SD) рельєф дна і допомогти рибалці знайти потрібне місце.
На картплотери варто звернути увагу двом категорія рибалок:
- спортсменам, які приїхали брати участь у змаганнях з човна на невідомій водоймі;
- тим, хто ловить рибу на великих акваторіях – водосховищах та великих річках.
Ехолоти-картплотери універсальні моделі, в яких поєднуються можливості двох пристроїв.
У комплект бездротового картплоттера входить кейс з акумулятором, який використовується як підставка для кріплення пристрою. Така модель зручна у використанні, але погано переносить мінусову температуру.
Смарт-ехолоти стануть у пригоді для рибалок, які ловлять рибу з берега. У них немає екрана, вони підключаються до смартфона через Bluetooth.
У картплоттера-смарт-ехолота Deeper Smart Sonar PRO+ 2.0 три промені сканування, акумулятор, який забезпечує до 9-ти годин роботи без підзарядки, глибина сканування 100 метрів, дальність передачі сигналу 100 метрів
Вибираємо тип дисплея та роздільну здатність екрану
Кольоровий дисплей дає наочну та зрозумілу картинку, але при яскравому світлі такі дисплеї можуть мати погану видимість. Моделі з кольоровим екраном споживають більше енергії та коштують дорожче.
У чорно-білого дисплея зображення краще читається на сонці, але дані показуються не дуже наочно.
Що стосується роздільної здатності екрану, є кілька простих закономірностей:
- що більшою буде роздільна здатність екрана, тим чіткішою буде його зображення;
- чим більша роздільна здатність екрана, тим дорожча вартість моделі;
- чим глибше водоймище, тим більше пікселів необхідно для його детального промальовування.
Вибираємо корисні можливості ехолота
Від різкого перепаду температури води часто залежить улов, тому в ехолоті не завадить датчик температури.
Показ риби у реальному часі допоможе дуже швидко та точно відстежити її пересування у воді.
Швидке оновлення екрана стане в пригоді під час руху човна на швидкості від 30-40 км/год.
Звуковий сигнал сповістить рибалку, якщо за бортом виявиться риба або зменшиться глибина водойми.
Зв'язок по Wi-Fi та Bluetooth допоможе ехолоту передавати інформацію на планшет або смартфон.
За допомогою роз'єму Ethernet до ехолота можна підключити сонар, радар або зовнішній монітор.
Карти пам'яті потрібні для завантаження мапи території, оновлення програмного забезпечення, резервного копіювання системи та інших операцій.
Якщо є вхід для флешки, можна оновити програмне забезпечення ехолота та завантажити додаткові мапи.
За допомогою відеовходу зручно підключити до ехолота відеокамеру, а завдяки відеовиходу – вивести зображення на зовнішній екран.
Підсвічування клавіш і екрана стане в пригоді, якщо використовувати ехолот вночі.
Ехолоти працюють від батарей та акумулятора або від електромережі. Модель на батарейках повністю автономна, а ехолоти, що працюють від мережі, мають більше часу роботи.
Захист корпусу від води та дрібних частинок вказується у форматі умовного позначення IPXX, де ХХ – цифри. Чим більша цифра – тим краще захист.
Наприклад, моделі з позначенням IP68 повністю захищені від пилу та не бояться занурення у воду на глибину понад 1 м.
У смарт-ехолота Deeper Start частота сканування 200 кГц, кут 40 градусів, вага 60 г, діаметр 65 мм, він визначає відстань до риби, показує температуру води, глибину та структуру дна
Ні хвоста, ні луски! І пам'ятайте, що час, проведений на риболовлі, в рахунок життя не йде.
Автор: Андрій Подуст