У цьому матеріалі ми розповімо про те, чим електрогітара відрізняється від інших інструментів, і на які параметри важливо звертати увагу при покупці.
Що таке електрогітара і як вона працює
Усередині корпусу електрогітари встановлений звукознімач, який виконує функцію магнітного поля. Коли металева струна вібрує – генерується струм, він передається за допомогою звукознімача, який по дротах досягає підсилювача.
Підсилювач збільшує сигнал та змінює його залежно від конструкції підсилювача та налаштувань ефектів тону. Сигнал виводиться у динамік.
Важливо розуміти, що кожен компонент гітари впливає на те, як вона звучатиме, тому під час вибору моделі звертайте увагу на типи звукознімачів, регулятори тону, струни та інші елементи, вбудовані в корпус.
Вибираємо гітарну механіку
Гітарна механіка (hardware) відповідає за якість та формування підсумкового звучання електрогітари. Вона складається зі зв'язки: верхній поріжок, колковий механізм та підставка.
Підставки бувають такі, що плавають, та нерухомі. Підставки, що плавають, (floating bridge) допоможуть регулювати натяг струн за допомогою спеціального важеля, який впливає на пружини, що фіксують підставку в нейтральному положенні. Плаваючі підставки також бувають блокуючі та неблокуючі. Моделі з функцією блокування краще тримають лад при частій роботі з важелем, але їх складніше регулювати, і вони дещо змінюють загальне звучання інструменту. Нерухомі підставки (fixed bridge) тримають стрій гітари надійніше, завдяки тому, що зафіксовані в одному положенні, але тут немає можливості регулювати натяжіння струн.
Верхній поріжок буває стандартний та блокуючий. Стандартні верхні поріжки (standard nut) виготовлені з нейлону, роблять звук гітари плавнішим, поріжки з латуні посилюють сустейн. Блокуючі верхні поріжки (locking nut) створені для блокування переміщення струн і фіксуються безпосередньо на самих струнах. У комплексі з плаваючою підставкою, цей тип поріжка націлений на часту роботу з важелем, щоб якнайкраще утримувати лад гітари.
Колковий механізм розташовується на головці грифа, тримає струни в заданому положенні та дозволяє налаштовувати інструмент у потрібну тональність, натягуючи струни за допомогою спеціальних важелів, що обертаються (колків).
Колковий механізм буває стандартний та блокуючий. Блокують колкові механізми (locking tuner) забезпечують стабільність ладу електрогітари, виконують функцію блокуючого верхнього порожка. За наявності плаваючої підставки без функції блокування, використання блокуючого колкового механізму допоможе краще тримати гітарний лад.
У гітарний комплект Yamaha EG112GP II входить шестиструнна повнорозмірна електрогітара, комбопідсилювач GA-15, тюнер, чохол, ремінь, шнур, набір струн, 3 медіатори, ключ для встановлення струн
Вибираємо тип корпусу
Існує три основні типи корпусів електрогітар. Ціліснокорпусні електрогітари – найпоширеніший тип, виготовлені з цілісного шматка дерева, створюють невеликий акустичний резонанс. Варіюються від простих моделей з одним звукознімачем до дизайнерських декорованих моделей, багатофункціональних, з декількома звукознімачами.
Повнокорпусні гітари порожнисті всередині, подібно до акустичних гітар. Ці моделі створюють більше резонансу, схильніші до зворотного зв'язку сигналу. Багато джаз-гітаристів віддають перевагу повнокорпусним гітарам через їхнє багате звучання та глибокі низькі тони.
Напівкорпусні гітари також створюють більший резонанс, ніж моделі з цілісним корпусом. У цих інструментів цільний дерев'яний блок усередині, що додає звучанню стабільність та затримку, допомагає переривати фідбек. Напівкорпусні гітари підійдуть для широкого спектра музичних стилів – від блюзу та джазу до панк-року.
У електрогітари Ibanez GRG121DX BKF 6 струн, 24 лади, корпус з тополі, гриф з клена, накладка грифа – пеплхарт, болтове кріплення грифа, мензура розміром 648 мм, звукознімачі HH, 2х IBZ-6
Вибираємо звукознімачі та електроніку
Незалежно від типу корпусу електрогітари, найкраще на її звучання впливають звукознімач та електроніка.
Основний вид звукознімачів – оригінальні електромагнітні сингли. Сингл складається з одного магніту та тонкого дроту, який обмотаний навколо нього. Ця конструкція створює магнітне поле, яке вловлює вібрації струн і перетворює їх на електричний сигнал. Електромагнітні звукознімачі створюють яскравий, живий і звук, що дзижчить.
Звукознімачі Хамбакер розроблені спеціально, щоб мати справу з дзижчанням, при цьому пропонують ті ж тональні характеристики, що й електромагнітні звукознімачі. Власне, це два електромагнітні звукознімачі, послідовно пов'язані разом. Магніти узгоджуються між собою за допомогою полярності. Така конструкція дозволяє створювати необхідне характерне дзижчання. Хамбакери зазвичай відтворюють густий, гучніший і потужніший звук, у порівнянні з електромагнітними синглами. Цей вид звукознімачів універсальний – застосовується у різних музичних стилях, таких як рок, хеві-метал, джаз тощо.
Хоча більшість гітарних звукознімачів пасивні, деякі електрогітари оснащені активними звукознімачами. Як енергетичний ресурс вони використовують батареї, а для щільнішого звуку є вбудований підсилювач. В активних звукознімачах також є фільтри та еквалайзери для додаткового налаштування звучання гітари. У електрогітар з активними звукознімачами потужність на виході більша, ніж у гітар з магнітними адаптерами, що дозволяє отримати чистий та ясний звук.
У синглу MAXTONE GS-2 відкрите конструктивне виконання, опір 5,7 кОм, феритовий тип магніту
Вибираємо довжину мензури
Довжина мензури – відстань від верхнього порожка до бриджу, що безпосередньо впливає на базове звучання гітари, незалежно від того, чим вона оснащена. Для більш дзвінкого та яскравого звучання, гармоніки на струнах розташовуються рідше, тоді мензура довша, а для м'якшого та глибшого – щільніше, тоді мензура коротша.
Крім довжини, на гармоніку впливає сила натягу струн, тому можна постаратися наблизити звучання інструментів з різною довжиною мензури один до одного. Наприклад, щоб отримати м'якше звучання, налаштуйте інструмент із довжиною мензури 25.5" на півтона нижче. Цей спосіб допоможе зробити обертон частіше, створюючи звучання, наближене до звучання гітари з мензурою в 24.75".
Для більш глибокого звучання можна поставити товстіші струни. Таким чином ви полегшите гру на інструменті з довшою мензурою.
Вибираємо конструкцію грифа
Існує три типи кріплення грифа до корпусу гітари.
Гриф з болтовим кріпленням – найпоширеніший формат, найчастіше буває у бюджетних гітарах. Такий гриф легко та просто зняти на ремонт, доопрацювання чи заміну. У грифів з болтовим кріпленням потужна атака – первинна фаза ноти, це найкращий вибір для виконання важкого року. А ось тривалість вібрації струни (сустейн) при такому кріпленні слабша, ніж на вклеєних чи наскрізних грифах. Якщо в місці стику є проміжки, рекомендуємо віднести гітару до майстра, щоб він вирівняв майданчик під гриф у корпусі, це покращить звучання гітари.
Вклеєний гриф встановлюється в корпус гітари в особливу виїмку та закріплюється за допомогою епоксидної смоли. Цей спосіб кріплення дозволяє краще передавати акустичні властивості дерева, з якого виготовлений інструмент, ніж кріплення на болтах. Звучання гітари з вклеєним грифом гладше та тепліше, сустейн відмінний, але атака вже не така яскрава, як при болтовому кріпленні. Такий інструмент вважається ідеальним вибором для виконання джазової музики. Цей гриф складніше ремонтувати та замінювати через його складну конструкцію. Через більш трудомісткий процес склеювання, електрогітари з вклеєним грифом коштують дорожче.
Наскрізний тип кріплення грифа – досить рідкісний і найкращий спосіб. Ці гітари коштують досить дорого, але їхня якість виправдовує витрачені кошти. У цьому типі кріплення гриф займає 1/3 частина корпусу, який розділений на дві частини, склеєний та зазвичай ламінований.
Дерево, з якого виготовлений гриф, дозволяє максимально передати своє природне звучання, на відміну від попередніх способів монтажу. На інструментах з наскрізним кріпленням грифа зручно грати соло, оскільки основа грифа не має п'яти. А ось ремонт при такому кріпленні найчастіше неможливий або дуже дорого коштує. Тому радимо максимально дбайливо зберігати та акуратно використовувати такий інструмент.
У повнорозмірної електрогітари Fender SQUIER CLASSIC VIBE 70s STRATOCASTER HSS LR 6 струн, 21 лад, корпус з тополі, гриф з клена, накладка грифа – лаурель, болтове кріплення грифа, мензура розміром 648 мм, є система тремоло, колки Vintage-Style, звукознімач HSS, Fender Designed Alnico Humbucking, 2 x Fender Designed Alnico Single-Coil
Вибираємо деревину для електрогітари
Дерево, з якого виготовлена гітара, впливає на звучання інструменту:
- резонанс від дерева визначає те, як довго струни вібруватимуть і форму їх руху;
- дерево дозволяє рухатися звукознімачам;
- дерево деки найбільше впливає на сустейн і згасання звуку, дерево грифа – на довжину сустейна та частково на атаку, а дерево накладки грифа – на атаку.
Можна замінити практично будь-які деталі/частини гітари, але дерево замінити не можна, тому вибирати деревину, з якої виготовлена електрогітара, краще максимально уважно.
Існує кілька основних видів деревини для гітар:
- ясен часто використовується у виготовленні гітар, у нього яскраве, дзвінке та повітряне звучання. Є два типи ясена: болотяний та білий, перший частіше використовується в цільнокорпусних електрогітарах;
- у клена важка та щільна деревина, вона здебільшого використовується для виготовлення гітарних грифів, накладок і корпусів, для облицювання або ламінування в дорожчих цільнокорпусних гітарах. Це дерево має дуже яскраве загальне звучання. У американського клена більша вага та щільніша структура, ніж у європейського;
- палісандр призначений для виготовлення накладок на гітарні грифи, іноді використовується в гітарних корпусах, але в такому разі інструмент буде досить важким. Це дуже щільне, важке та досить красиве дерево. У нього різноманітні відтінки – від практично чорного до строкатого коричневого та майже білого;
- у червоного дерева коричнево-рожевий відтінок, воно міцне та дуже щільне, використовується у всіх частинах гітари, за виключенням накладки для грифів та бриджі. Червоне дерево не дуже важке, тому звук на високих частотах виходить трохи приглушеним, але й більш насиченим, ніж у ясені чи вільсі, середні частоти досить чіткі та яскраві, а низ – глибокий та об'ємний;
- вільха дуже схожа на ясен, але коштує дешевше й не так барвисто декорована, часто використовується для виготовлення цільнокорпусних електрогітар. Зазвичай вільха світлого кольору, якщо не вкрита непроникною обробкою;
- тополя – недорогий матеріал для виготовлення бюджетних гітар, але звучить не гірше за своїх «суперників». Завдяки своїм яскравим середнім частотам та чистому звуку, гітара з такого дерева чудовий вибір як для ритм-партій, так і для соло. Гітара з тополі – ідеальний варіант для музиканта-початківця за співвідношенням ціни та якості;
- американська липа використовується винятково для створення гітарних корпусів. Звучання у липи схоже на вільху – з яскравими середніми частотами, чітке, проте глухіше;
- агатіс за своїми властивостями та зовні також дуже схожий на вільху, але має не такий гарний резонанс. Це дерево часто використовується в нових і недорогих моделях;
- ялина – доступний, якісний та досить недорогий матеріал, у гітар із цього дерева яскравий звук на низьких частотах. Вважається, що ялинці в гітарі необхідно кілька років роботи для розвитку повноцінного звуку через те, що в неї не надто пружна деревина;
- у горіха схожа на ясен, важка та щільна деревина, відтворює хороший теплий звук з яскраво вираженими середніми та приглушеними високими частотами. Горіх частіше використовується для виготовлення акустичних гітар, а в електрогітарах з нього роблять накладки на гриф і покриття корпусів.
Особливий формат
Якщо ви купуєте електрогітару дитині, зверніть увагу на мінімоделі. Це повноцінні інструменти з усіма потрібними опціями, просто вони мають короткий гриф і маленьку деку. Така гітара легша та компактніша, і з нею дітям буде набагато зручніше поводитися, ніж із «дорослим» інструментом.
Також існують лівосторонні версії електрогітар, спеціально спроєктовані для шульги.
Не забудьте, що після покупки електрогітари вам також знадобиться підсилювач і кабель, а ще ремінь, тюнер, набір медіаторів, набір струн, стійка та чохол або кейс.
У повнорозмірної електрогітари Schecter SGR C-1 6 струн, 24 лади, корпус з липи, гриф з клена, накладка грифа – палісандр, болтове кріплення грифа, мензура розміром 648 мм, є лівостороння версія, колки Black Chrome, звукознімач HH, 2 х Diamond Plus
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам визначитися з вибором, і бажаємо вдалих покупок з hotline!
Автор: Кораліна Островська