У цьому матеріалі ми розповімо, як вибрати паркетну дошку, що обов'язково варто враховувати та на які аспекти важливо звернути увагу.
Вивчаємо структуру
Сучасна паркетна дошка складається з декількох шарів – зазвичай трьох, які розташовані перпендикулярно один до одного та надійно склеєні між собою.
Зовнішній шар паркетної дошки виготовляється з деревини цінних порід та покривається лаком або паркетною олією. Середня товщина верхнього шару – 4 мм, а якщо вона буде не менш ніж 6 мм, поверхню можна буде піддати капітальному ремонту не менш як три рази.
Внутрішній шар виготовляється з плит або дощок (ламелей), які укладаються перпендикулярно, щоб паркетна дошка не деформувалася під впливом температури та вологи. Зазвичай для внутрішнього шару паркетної дошки використовують сосну, ялинку або тополю. Середня товщина цього шару – 8-9 мм.
Нижній, виворітний шар, робиться однорідним, щоб надати покриттю жорсткості, з хвойних дерев, розміщується перпендикулярно до внутрішнього, товщина – близько 1,5 мм. Завдяки своїй будові паркетна дошка – міцний, міцний, досить вологостійкий і несприйнятливий до перепадів температури матеріал, тому термін її служби досить довгий – приблизно 30 років.
Паркетна дошка продається вже відшліфованою та готовою до укладання, тому не вимагає додаткової обробки. Захисні покриття паркетної дошки можуть бути двох видів:
- Лак захищає дошку від попадання води та бруду, перешкоджає зносу та стирання. Чим більше шарів нанесено на паркетну дошку – тим краще, мінімальна кількість – 5, максимальна – 11.
- Паркетна олія допомагає виявити красу деревної структури, робить малюнок чітким. Паркетна дошка, вкрита паркетною олією, не блищить, її поверхня бархатиста, матова.
Вибираємо дизайн
За дизайном паркетна дошка буває односмугова, двосмугова та трисмугова. Односмугова паркетна дошка виготовлена з цільної плашки шпону цінної породи дерева. У такого типу дошки два різновиди довжини та ширини, колір – однотонний або з чітким візерунком деревини.
Двосмугова паркетна дошка, відповідно до назви, складається з двох смуг плашок, які можуть змінюватись за довжиною. Коротші дошки призначені для невеликих та середніх приміщень, а довші – для великих площ.
Трисмугова паркетна дошка виготовлена з трьох склеєних плашок. Плашки можуть бути різної довжини, різних кольорів і укладені «ялинкою», «плетінкою» або палубним способом.
Під час вибору дизайну паркетної дошки важливо враховувати особливості інтер'єру. Якщо у вас мало вільного простору, краще зупинити свій вибір на трисмуговій дошці. Таке покриття візуально збільшує приміщення – оптимальний варіант для невеликих кімнат. Плашки двосмугової дошки досить універсальні, головне вибирати їх залежно від розміру приміщення, а односмугова дошка ідеально вписується у просторі приміщення та підкреслює їх інтер'єр.
Вибираємо вид покриття
Верхній (лицьовий) шар паркетної дошки виготовляється з цінних порід дерева. Це може бути:
- бук – має приємний світлий колір, проте має низьку стійкість до вологи та перепадів температур;
- венге – рідкісна та цінна порода дерева, дуже міцна, стійка до вологи та механічних впливів;
- вишня – міцний та красивий матеріал рожевих відтінків: від світлих до кавових;
- дуб – дуже твердий матеріал, довговічний, стійкий до стирання та деформації, добре протистоїть перепадам вологості, але коштує досить дорого;
- клен – стійкий до зовнішніх впливів та досить міцний, дошки з клена мають красивий кремовий відтінок;
- мербау – відрізняється насиченим коричневим кольором із ледь помітними золотими прожилками. Така дошка стійка до вологи та зовнішніх впливів, особливо механічних, але саме це та її мінус – такий матеріал важко піддається обробці;
- горіх – за міцністю та стійкістю наближається до дуба, проте відрізняється барвистим виглядом. За паркетною дошкою з горіха досить легко доглядати;
- ясен – міцний, гнучкий та пластичний матеріал, практично не розтріскується. Паркетна дошка з ясена має широку колірну гаму з добре вираженою текстурою.
Важливо пам'ятати, що колір дошки в реальності та на зображенні в каталозі або екрані монітора може відрізнятися. Тому, щоб бути точно впевненим у покупці, вибрати колір дошки краще «наживо» – в магазині або шоурумі, а потім вже оформляти замовлення через інтернет. Відтінки дерева можуть відрізнятися навіть у межах однієї партії. Дуже явно перепади у відтінках видно у червоного дерева.
Підготовка до укладання
Для паркетної дошки потрібна ідеально рівна та гладка основа. Якщо знехтувати вирівнюванням та вкласти паркетну дошку одразу на бетон, через деякий час дошки почнуть розхитуватися, випадати зі своїх гнізд та з'явиться неприємний скрип.
Основу можна вирівняти за допомогою бетонної стяжки або фальш-підлоги, але навіть на дуже рівній підлозі можуть бути нерівності. Незамінним матеріалом, який згладить нерівності підлоги, стане підкладка під паркетну дошку – водозахисний та звукоізолюючий шар, що випускається у листах, плитах та рулонах.
Наприклад, підкладка з полістиролу дуже м'яка, добре тримає тепло, буває товщиною 3 та 5 мм. А пробкова підкладка – подрібнена та спресована кора коркового дуба, натуральний матеріал із тривалим терміном експлуатації. Не проводить електрику, відмінно «гасить» шуми та вібрації. А підкладку зі спіненого поліетилену не рекомендують використовувати під паркетну дошку, тому що термін її служби всього 5-7 років.
Способи укладання паркетної дошки
Існує два способи укладання паркетної дошки – клеїти жорстко до основи або вибрати спосіб плавання.
Клейовий спосіб краще застосовувати під час укладання паркетної дошки у приміщеннях з великою площею. Підлога, приклеєна до основи, стійкіша до сезонних деформацій, але гірше сприймає зміни температури та вологості. Ходити паркетом, укладеним клейовим способом, можна через кілька годин, а максимальна експлуатація – через кілька діб, залежно від властивостей клею, який використовувався. Але якщо в процесі експлуатації потрібно буде замінити якусь ділянку, доведеться демонтувати всю поверхню.
Плаваючий метод укладання – найбільш поширений і легкий, головне передбачати температурні шви на кожні 10-12 погонних метрів. Укласти підлогу в такий спосіб можна досить швидко, а якщо потрібно – легко розібрати та зібрати ті ж дошки заново, або замінити пошкоджені на нові. Одразу після настилу та встановлення плінтусів підлога готова до експлуатації.
Корисна порада: укладання паркетної дошки – досить складний та трудомісткий процес. Тому, якщо ви ніколи не стикалися з такою роботою, краще запросити спеціаліста з досвідом.
Як вибрати паркетну дошку: важливі параметри
- Якість. Про низьку якість паркету розкажуть сліди клею, тріщини, порожнечі у з'єднаннях шарів; сліди від опіку інструментом та тріщини на задніх, торцевих та лицьових поверхнях. Якісна паркетна дошка має бути гладкою, а всі її стики відшліфованими.
- Екологічність. Уточніть вміст у паркетній дошці смол та формальдегідів. Високий вміст цих компонентів робить паркет непридатним для використання у житлових приміщеннях та дитячих кімнатах.
- Запах. Якісна дошка паркетна не має неприємного запаху, а може пахнути лише деревиною.
- Товщина. Чим товщі верхній шар паркетної дошки, тим довше прослужить покриття.
- Ціна. Гарна паркетна дошка, на жаль, не може коштувати дешево.
- Основа. Один із головних факторів довговічності паркетної дошки – максимально рівна поверхня, на яку кладеться покриття.
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам зробити правильний вибір, та бажаємо успішних покупок з Хотлайн!
Автор: Полтар Дар'я