Хтось стріляє з пневматичного пістолета по мішенях, а хтось цінує якісні копії вогнепальної зброї, що при цьому діють. Інші купують револьвери під патрон Флобера, маючи слабість до барабана. У нашому матеріалі ми розповімо про особливості цих видів зброї, щоб вам було легко визначитися з вибором.
Пневматичні пістолети
У пневматичного пістолета в якості метального складу для стрільби використовується вуглекислий газ або стиснене повітря.
Стріляють пневматичні пістолети сталевими кульками або легкими (близько 0,5 г) свинцевими кулями.
Останні підвищують точність пострілів, але швидко деформуються, через що їх не можна використовувати кілька разів.
Ствол може бути гладким або нарізним, що зумовлює тип боєприпасів, які використовуються.
Серед українських покупців популярні пневматичні пістолети калібром 4,5 мм – на них не потрібен дозвіл. Також популярні пневматичні репліки вогнепальних моделей, але у них невисока схожість з оригіналом.
Корисна порада: при виборі моделі звертайте увагу на заявлений ресурс деталей, матеріал, з якого вони виготовлені, та умови гарантійного обслуговування.
Дорогі моделі зазвичай роблять з якісних та довговічних матеріалів, а в бюджетних нерідко використовуються легкі сплави та пластик.
Для корпусу та ненавантажених деталей це прийнятно, а ось ударно-спусковий механізм зазнає підвищених навантажень і в такому разі може прослужити недовго.
Пневматичний пістолет ІжМех (Байкал) МР-654К виконаний на основі всім відомого ПМ, максимально наближений до оригіналу за зовнішнім виглядом та вагою.
Типи механізмів
Найпопулярніший тип механізмів у пневматичних пістолетах – газобалонний. У таких пістолетах в якості метальної речовини використовується зріджений вуглекислий газ у спеціальному одноразовому (зустрічаються й такі, що перезаправляються) балончику, який зазвичай міститься в рукоятці.
Ось такі балончики використовуються у газобалонній пневматиці.
Перед першим використанням балончик проколюється спеціальним вузлом і пістолет готовий до пострілів. Більше жодних додаткових операцій, крім заряджання боєприпасами, не потрібно.
Недоліки газобалонної системи: потрібно регулярно купувати балончики, а в проколотому балончику неминуче поступово падає тиск.
Такі пістолети не люблять зиму – за низьких температур потужність пострілу відчутно знижується. Разом з тим, поки є рідка фаза в балончику, забезпечується стабільний тиск.
У пневматичного пістолета Umarex Walther CP88 у режимі перезарядки добре видно барабанний магазин. Пневматичні пістолети набагато більше запозичили у револьверів, ніж їхні вогнепальні «побратими»
У газобалонних пістолетах з функцією blowback частина газу з балончика приводить у дію автоматику, завдяки чому при кожному пострілі рухається затвор і створюється певна віддача. На вигляд дуже автентично, але через підвищену витрату газу знижується максимальна кількість пострілів на одному балончику.
Набагато рідше трапляються пружинно-поршневі пістолети – вони стріляють за допомогою попередньо стиснутої пружини. Стискається вона, як правило, при «переламуванні» ствола.
У цей момент куля або кулька вкладаються в казенну частину ствола, і вона повертається у вихідне положення. При натисканні на спусковий гачок пружина розпрямляється і штовхає поршень, який стискає повітря, що забезпечує рух кулі у стволі. Деякі досить потужні моделі потрібно зводити кількома «переламуваннями».
Переваги таких пістолетів – простота, надійність, можливість використовувати будь-які кулі та невисока ціна. Жодне додаткове обладнання їм не потрібне, хіба що не завадить циліндрична накладка на ствол у вигляді глушника, що полегшить процес зведення.
Основні недоліки пружинно-поршневих моделей – трудомісткість взводу, гучність, однозарядність, мала скорострільність, габарити зброї.
Важкий Umarex UX DX17 з пружинно-поршневим механізмом
Також зустрічаються пістолети з PCP-автоматикою (Pre-Charged Pneumatics). Вони оснащені балоном, який накачується зовнішнім насосом/компресором або зі спеціального резервуара.
У таких пістолетів характерний дизайн, вони часто використовуються для спортивної стрільби. У них висока точність, мала віддача, вони бояться низьких температур.
З недоліків – відносно висока вартість та погіршення балістики у міру падіння тиску у балоні.
Незвичайний вигляд пістолета Kral NP-02 обумовлений PCP-механізмом. Модель має габаритний резервуар для повітря, тиск контролюється манометром під дулом.
А чим стріляти?
Для стрільби з пневматики будь-якого типу використовуються сталеві кульки або свинцеві кулі.
Перші найбільше підходять для розважальної стрілянини, балістика у них на невисокому рівні. Як правило, зброя для них багатозарядна – кульки зберігаються в рядному магазині, де зазвичай міститься й балончик.
Пістолети з кулями бувають одно- і багатозарядними. Однозарядні зазвичай спортивні зразки. У багатозарядних приховані барабанні магазини, що ріднить їх із револьверами.
Серед газобалонних «воздушок» є багатозарядні револьвери. Балончик у них міститься в рукоятці – більше помістити його ніде.
Кульки або кулі розміщуються у фальш-патронах або в тильній частині барабана, що знімається.
Популярний револьвер Umarex UX Tornado на вигляд дуже футуристичний. Балончик розміщується в рукоятці та закритий знімною накладкою. Задня частина барабана знімається для заряджання
Револьвери Флобера
Револьвери такого типу використовують патрони Флобера – французького зброяра, який їх винайшов півтори сотні років тому. Характерні риси таких патронів:
- малий калібр – 4-6 мм;
- фланцева сталева або латунна гільза з кільцевим займанням;
- куля вистрілюється з допомогою капсульного складу, а не порохового заряду.
Патрони Флобера з конічними та круглими кулями. Добре видно виступаючий фланець гільз, в якому знаходиться метальний склад
У кулі Флобера найчастіше конічна форма (Conical Bullet Cap), також випускаються й кулясті – Ball Bullet Cap. Кулі зазвичай свинцеві, безоболонкові або оболонкові масою 0,5-1 г, а для калібру 5,6 мм навіть більше.
В Україні поширені патрони 4 мм німецької фірми Dynamit-Nobel та чеської Sellier&Bellot. Вони випускаються у «довгих» та «коротких» версіях.
У німецьких патронів безоболонкова куля та якісніший метальний склад. У чеських куля оболонкова та додатковий заряд пороху вагою 0,01 г, який практично не впливає на балістику.
Зброя під такий патрон повнолітнім продається вільно, спеціальний дозвіл не потрібен.
Тепер поговоримо про самі револьвери. Відразу постає питання – чому тільки про револьвери, хіба немає пістолетів під такий патрон?
На жаль, слабкість метального складу виключає можливість застосування звичної збройної автоматики, заснованої на використанні енергії віддачі або порохових газів.
Проте, пістолети під патрон Флобера існують, нехай і поодинокі моделі.
Український пістолет ПМФ-1 під патрон Флобера – копія добре відомого Макарова. Це, мабуть, єдине рішення у такому форматі на нашому ринку
Револьвери під патрон Флобера – зовні та внутрішньо репліки вогнепальної зброї, причому нерідко дуже достовірні. Барабан з екстрактором відкидається, автентично заряджається, ударно-спускові механізми найчастіше подвійної дії.
Для дорогих моделей виробники не шкодують якісних матеріалів, ретельно їх обробляють, використовуючи хромування чи вороніння. У такому разі зрозуміти, що в руках «мілкашка», можна лише зазирнувши у ствол або камери барабана.
Дешевші моделі можуть мати силумінові або навіть пластикові деталі, але з відстані кількох метрів вони не втрачають значної подібності зі своїми вогнепальними «побратимами».
Одна з популярних моделей – вітчизняний Zbroia Profi 4.5" випускається в різних варіантах обробки.
Подібність до «вогнепального» у таких револьверів посилюється тим, що цю зброю потрібно регулярно обслуговувати. Та й у тактичному плані поводження дуже схоже.
У револьверів під патрон Флобера стволи завдовжки від 2 до 6 дюймів. Довгий ствол хоч і менш зручний у користуванні, але на вигляд переконливий, до того ж він підвищує точність.
Стволи можуть бути як з нарізами, так і без них – гладкими. Особливої різниці для таких патронів тут немає, хоча нарізний ствол, звичайно, автентичніший.
До речі, гладкі стволи зазвичай зустрічаються в револьверах турецького виробництва, що зумовлено вимогами місцевого законодавства.
Револьвери під патрон Флобера – відмінний наочний посібник та гарний тренувальний варіант, особливо у процесі навчання застосування вогнепальної зброї.
Звичайно, особливості застосування пістолетів та револьверів різняться. Після барабанної «мілкашкі» справжній бойовий пістолет спочатку сприйматиметься трохи інакше – необхідність надсилати патрон, плавність спуску, віддача тощо.
Але найголовніше у цьому випадку – напрацювання правильних навичок поводження зі зброєю: стійка, хват, прицілювання, обслуговування, безпека. З такими завданнями револьвери Флобера добре впораються.
Питання самооборони
Чи є сенс купувати «пневматику» та «флобер» для самооборони? На це запитання нам відповість фізика.
Розрахуємо дульну енергію кулі за формулою, відомою нам зі школи: квадрат швидкості помножити на вагу в грамах і поділити результат на 2000.
Для напівграмової кулі пневматичного пістолета при початковій швидкості, наприклад, 190 м/с, дульна енергія складе 9 Дж.
А у 4-міліметрової кулі патрона Флобера масою 0,35 г з початковою швидкістю 160-180 м/с енергія буде 4,5 – 5,6 Дж. Чи багато це чи мало? Порівняємо з травматичними пістолетами під гумову кулю.
Гумова куля набагато більша в поперечнику, у неї мінімальна проникаюча дія та вона схильна передавати перешкоді (цілі) більшу кількість енергії, що дає гарний ефект контузії.
У пластизолеві кулі ФОРТ-Т.45 RUBBER вагою 1,45 г при швидкості 260 м/с дульна енергія досягає 49 Дж, що помітно більше, ніж у «флоберів» та пневматичних пістолетів.
Вітчизняний Форт-18Р призначений для гумових куль 9 мм Р.А. або.45 Rubber
При цьому слід сказати, що «гумостріл» – ненадійна зброя для самооборони. Зупинити їм фізично міцного, особливо мотивованого противника буде непросто.
Що ж тоді говорити про куди менш потужні патрони Флобера чи кулі з пневматичного пістолета?
Деякі «умільці» із завзятістю, гідною кращого застосування, намагаються виправити ситуацію за допомогою тюнінгу.
Для пневматики – підіймають робочий тиск, використовують важчі кулі, для «флоберів» – додають у гільзу пороховий заряд.
Це все одно не підвищить ефективність зброї для самооборони, а постраждати від такого покращення може скоріше сам невдалий власник. І нагадаємо – будь-який тюнінг заборонено законом.
Пневматичні пістолети під кулю калібром понад 4,5 мм із початковою швидкістю понад 100 м/с в Україні потрібно реєструвати, тому вони не надто популярні.
Тож для самооборони краще придбати травматичний або газовий пістолет, оформивши певні документи і пройшовши потрібну підготовку.
Важлива порада власникам пневматичних пістолетів та «флоберів»: використовувати зброю лише за призначенням та завжди мати під рукою сертифікат, який має надаватися під час продажу.
Сподіваємось, що наш гід покупця допоможе вам вибрати пневматичний пістолет, та бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Олександр Шерстюк