Шліфувальні машини здатні зробити дзеркально гладкою поверхню металу, пластмаси чи дерева. Але яку модель краще вибрати для ваших завдань? У цьому матеріалі ми розповімо, які бувають типи шліфувальних машинок, їх призначення та особливості.
Вибираємо тип шліфувальної машини
Шліфувальна машина обробляє різні матеріали, виконує різні завдання, і немає універсального інструменту, який здатен виконати їх усі. Тому, залежно від параметрів та можливостей, шліфувальні машини бувають кількох типів:
- болгарки (кутові шліфувальні машини);
- стрічкові та вібраційні;
- прямі, щіткові та полірувальні.
Про болгарки (кутові шліфувальні машини) ми докладно розповідали в нашому спеціальному матеріалі. Цей інструмент впорається не тільки зі шліфуванням та поліруванням, але й стане в пригоді для різання та штроблення стін. А про особливості інших типів інструментів розповімо докладно нижче.
Болгарка Bosch GWS 750 S працює зі шліфувальними дисками або відрізними колами діаметром 125 мм. Модель має надійний двигун потужністю 750 Вт, вона може розвивати швидкість диска на холостому ходу 11000 об/хв, є захисний кожух з фіксацією.
Стрічкові шліфувальні машини
Стрічкові шліфувальні машини – єдиний тип шліфувальних машин, який допоможе зробити стаціонарну установку на струбцинах і шліфувати дрібні деталі. Найчастіше такий тип шліфувальних машин стане в пригоді для грубого шліфування або щоб зняти верхній шар на поверхнях з великою площею (стіни, підлога).
Переваги стрічкових шліфувальних машин:
- Доступність та порівняльна дешевизна витратних матеріалів (наждакового паперу). До паперу не висувається особливих вимог. Зазвичай він вирізається з листів наждакового паперу чи рулонів, які продаються в будь-якому будівельному супермаркеті чи на ринку, і коштують недорого.
- Збільшена площа шліфувальної стрічки – непотрібно часто замінювати папір через його засмічення.
Недоліки стрічкових шліфувальних машин:
- У процесі роботи стрічка часто перекошується та її необхідно центрувати. Великий перекіс призводить до пошкодження стрічки та поверхні, яку шліфують.
- Потрібно стежити за чистотою шліфувальної плити. Чим сильніше вона засмічена або пошкоджена, тим сильніше перегрівається наждачна стрічка.
- Порівняно велика вага та габарити.
Корисна порада: під час вибору стрічкової шліфувальної машинки зверніть увагу на можливість регулювання положення стрічки. Ідеальний варіант – автоматичне регулювання.
Стрічкова шліфувальна машина Makita 9910 працює від мережі, споживана потужність 650 Вт, максимальна швидкість руху стрічки 270 м/хв. У моделі є регулювання положення стрічки, система видалення пилу, можливість підключення до пилососа, рівень шуму 85 дБ, вага 2,6 кг
Вібраційні шліфувальні машини
Головний плюс вібраційної шліфувальної машини – під час роботи у неї не перекошується стрічка, оскільки вона жорстко закріплюється на шліфувальній платформі за допомогою липучок та/або притискного механізму. Ще один приємний бонус – міняти шліфувальний папір у вібраційних шліфувальних машинах просто та швидко. Але якщо для машин з притискним механізмом можна використовувати папір, який власноруч вирізаний з великих аркушів, то для машин з липучками потрібен спеціальний папір, який іноді досить складно знайти.
Залежно від поверхні, яку потрібно обробити, вібраційні шліфувальні машинки бувають: плоскошліфувальні, дельтоподібні та ексцентрикові. Плоскошліфувальні моделі мають прямокутну плиту, яка дозволяє проводити обробку рівних поверхонь. Папір може кріпитися за допомогою притискного механізму, так і на липучках. Це єдиний тип машинок, на які продаються насадки для шліфування фактурних поверхонь, також їх можна виготовити власноруч.
У шліфувальної плити дельтоподібної шліфувальної форми форма праски, що дозволяє проводити обробку кутів і стиків, а папір кріпиться на липучки.
У ексцентрикової шліфувальної машинки плита рухається по орбіті, тому їх іноді називають орбітальними, а шліфувальний папір також кріпиться на липучки. Цей тип машинок не призначений для полірування кутів через підошву круглої форми та орбітальний рух плити, вони виконують фінішне шліфування поверхні.
Одна зі специфічних та найважливіших характеристик вібраційних шліфувальних машин – амплітуда коливань. Закономірність проста – що вища амплітуда, то вище швидкість обробки поверхні. Чим нижче амплітуда коливань, тим точніше ця обробка. Ідеальний варіант – купити шліфувальну машинку, яка має можливість регулювання амплітуди коливань.
У ексцентрикової вібраційної шліфувальної машини Intertool WT-0541 амплітуда коливань підошви становить 2 мм, завдяки чому можна швидко відшліфувати поверхню. Регульована швидкість обертання в діапазоні 5000-12000 об/хв впорається з обробкою різних матеріалів і поверхонь. Потужність моделі 300 Вт, є гумова ручка для максимально зручного та безпечного використання, діаметр шліфувальної тарілки 125 мм, в комплекті мішок-пилозбірник, а для швидкої заміни шліфувального паперу передбачена практична липучка
Прямі шліфувальні машини
Прямі шліфувальні машини зовні нагадують стоматологічну бормашинку або гравер, але більшого розміру. Ці моделі потрібні для точних шліфувальних робіт та оснащуються спеціальними насадками, які за призначенням діляться на шліфувальні/полірувальні, фрезерні, свердлильні, граверні та інші
Пряма шліфувальна машина DeWALT DCG426P2 працює від акумулятора, споживана потужність 760 Вт, максимальна швидкість обертання 25000 об/хв, діаметр шліфувального круга 38 мм. У моделі є функція плавного пуску, плавне регулювання швидкостей, 3-ступенева муфта, світлодіодне підсвічування, захисна сітка для зменшення забруднення двигуна
Щіткові шліфувальні машини
У щіткових шліфувальних машин для насадки використовується не шліфувальний папір або абразивна насадка, а металева щітка. Така машинка легко впорається з обробкою великих дерев'яних поверхонь і не призначена для шліфування дрібних деталей.
Щіткова шліфувальна машина Bosch Universal Brush працює від акумулятора, максимальна швидкість обертання 215 об/хв, вага моделі 0,33 кг, ступінь захисту IPX5, заряджання акумулятора через порт Micro-USB
Полірувальні машини
Полірувальні шліфувальні машини поєднують кутові та ексцентрикові моделі. Їхня основна відмінність від шліфувальних – високий крутний момент і невелика швидкість обертів двигуна. Для будь-якого з типів шліфувальних машин у продажу є полірувальні насадки та навіть полірувальний папір для стрічкових та вібраційних шліфувальних машин.
Полірувальна машина Einhell CC-PO 1100/1E призначена для полірування лакованих та шліфування поверхонь, а також металевих, дерев'яних та пластикових. Модель має спеціальний електронний контроль швидкості, завдяки якому можна регулювати потужність полірування або шліфування залежно від матеріалу. Також машинка має додаткову ручку для зручності, надійний двигун потужністю 1100 Вт, діапазон регулювання зворотного ходу від 1000 до 3500 об/хв, кейс і всі потрібні аксесуари в комплекті
Вибираємо корисні функції
З типами та призначенням шліфувальних машин розібралися, тепер визначимося з важливими параметрами вибору моделі.
Можливість підключення пилососу або пилозбірника. Система видалення пилу важлива для захисту органів зору та дихання. Також з її допомогою можна зменшити ступінь забруднення витратних матеріалів, шліфувальної машинки та приміщення, в якому проводяться роботи. У моделей з таким підключенням у конструкції є спеціальний патрубок. При встановленні паперу на шліфувальну плиту вібраційної машинки важливо, щоб перфорація точно збігалася з отворами на плиті. Це допоможе без проблем виводити пил з ділянки, що обробляється.
Плавний пуск. Це важлива характеристика будь-якого будівельного інструменту. Машинку з плавним пуском при включенні не вириває з рук, а разом із системою стабілізації оборотів збільшується термін роботи двигуна, обмежуючи вхідні струми.
Регулювання швидкості обертів двигуна. Ця функція дозволить проводити як швидке «чорнове» шліфування поверхні – зняти якесь покриття на високій швидкості обертів, так і більш ретельне «чистове» шліфування та полірування на малих швидкостях.
І найголовніше, під час роботи зі шліфувальним інструментом не забувайте про індивідуальний захист органів зору та дихання.
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам розібратися з різновидами шліфувальних машин, та бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Андрій Подуст