Не важливо, чи будуєте ви систему «розумного будинку» або просто робите ремонт у квартирі, сьогодні не обійтися без елементів, що управляють, які виконують певні дії при настанні заданих подій. Звучить заплутано? Зате працює просто, головне – заздалегідь знати, який результат має вийти, та правильно підібрати реле. Саме про це розповідає наш матеріал.
Реле температури та теплове реле
Здається, що ці пристрої схожі, але в них абсолютно різне призначення.
Теплові реле використовують для захисту електродвигунів. У момент запуску електродвигун споживає значно більший струм, ніж під час роботи. Але якщо великий струм протікатиме по обмотках занадто довго, двигун (або пускач) вийде з ладу. Принцип роботи теплового реле полягає у використанні властивостей біметалевої пластини змінювати геометрію при нагріванні. Коли струм нормальний, він лише злегка нагріває пластину і прилягає до контактів, забезпечуючи подачу напруги на двигун.
Однак якщо тривалий час через біметалеву пластину проходитиме за межі допустимого струму, вона нагріється сильніше та розімкне контакти. Параметри підібрані так, щоб старт двигуна в штатному режимі не призводив до вимкнення. Найчастіше теплове реле оснащується додатковими групами контактів, які замикаються або розмикаються під час спрацьовування. Це дозволяє, наприклад, надсилати сигнал про позаштатну ситуацію.
Реле температури працює у зв'язці з датчиками. Якщо температура підвищується/знижується, реле увімкне або вимкне виконавчий пристрій, як правило, це холодильна установка (кондиціонер) або система нагрівання.
При виборі реле температури основний критерій – кількість каналів і можливість програмування (деякі моделі йдуть з постійними заводськими установками).
Реле теплове АСКО-УКРЕМ РТ 1305 LR2-D1305 призначене для захисту електродвигунів від надструмів, неприпустимої тривалості.
Реле рівня рідини
Реле рівня рідини управляє виконавчими механізмами (найчастіше насосами) залежно від рівня рідини в контрольованому резервуарі. Незамінний для автоматизації системи індивідуального водопостачання. Може використовуватися в котеджах із системою збору дощової води для поливу, де контролює ступінь заповнення ємності та включає насос для відкачування «зайвої» води в каналізацію або зливну систему.
При виборі орієнтуйтеся на майбутню/існуючу інфраструктуру – насамперед кількість насосів. Як правило, реле контролюють один або два рівні рідини, однак існують і складніші пристрої для п'яти рівнів в одному резервуарі.
Оскільки датчики працюють за принципом замикання рідиною електричного ланцюга, пыд час роботи з відмінними від звичайної води субстанціями необхідно брати до уваги чутливість реле (є моделі з можливістю підстроювання цього параметра).
Це важливо: для роботи реле, що керують температурою, рівнем рідини, вологістю тощо потрібні зовнішні датчики. Як правило, вони не входять до стандартного комплекту постачання та купуються окремо.
Реле рівня рідини HRH-5 UNI служить для контролю одного або двох рівнів рідини в одному резервуарі, а також контролю одного рівня рідини у двох незалежних резервуарах
Розрядник (пристрої грозозахисту)
Розрядник (пристрою грозозахисту) потрібні всім власникам приватних будинків, та й у квартирах воно не буде зайвим. Поряд із блискавковідведенням, розрядник перенапруги врятує підключені до електромережі пристрої під час грози.
Блискавковідвід – фактично провідник, встановлений максимально високо та заземлений. Його завдання – прийняти на себе блискавку та відвести небезпечну електрику в землю. Блискавковідведення не з'єднується з електромережею, навпаки, він ретельно ізолюється. Розрядник перенапруги бореться з наслідками блискавки, яка на щастя не потрапила в будинок або пішла в землю по блискавковідводу.
Блискавка створює в електромережі, яка є також антеною (особливо, якщо вона прокладена повітрям, на стовпах), дуже висока напруга. Навіть якщо сила струму буде малою, їхньої комбінації цілком достатньо, щоб зіпсувати побутову техніку. На відміну від «звичайного» змінного струму, наведена у проводах електрика є поодиноким імпульсом.
Автоматичний вимикач не здатний вчасно зреагувати на дуже короткий сплеск великої інтенсивності, а розрядник перенапруги призначається саме для боротьби з імпульсними сплесками, тому ці два пристрої органічно доповнюють один одного. У разі перевищення заданого порога вимикач просто розмикає контакти, відключаючи споживачів від мережі. А розрядник перенапруги спрямовує імпульс у землю, тому може використовуватися тільки в мережах із заземленням.
Розрядники встановлюються як на вході, так і у внутрішніх сегментах домашньої електромережі, наприклад перед інвертором, до якого підключені сонячні батареї.
Розрядники перенапруги діляться класи. Підбір потрібного комплекту (для надійності встановлюють їх послідовно) – компетенція фахівця.
Іноді винуватцем імпульсу не природа, а людина, вірніше – створене їм промислове устаткування. Теоретично розподільчі компанії повинні встановлювати відповідні прилади захисту, проте на практиці нерідко заощаджують.
Розрядник, обмежувач перенапруги (УЗІП) ETI TEC C T2 275/20
Перемикачі
Перемикачі створені для вирішення простого завдання – вибрати, яке із джерел електроенергії подасть напругу для споживача, або навпаки, хто зі споживачів отримає живлення. Як правило, подібні сценарії характерні для приватних будинків та реалізуються за наявності стаціонарної електромережі та резервного джерела живлення. Перемикачі – керовані вручну пристрої.
Існують реле для автоматичного перемикання фази. Як правило, вони використовуються у схемах з трифазним підведенням струму та однофазними сегментами для живлення споживачів. Якщо зникне одна з фаз (або напруга стане нижче критичної позначки) в однофазному сегменті, туди автоматично подається струм з іншої фази. Подібні рішення особливо актуальні у зонах нестабільного енергопостачання. Під час вибору орієнтуйтеся на робочі струми споживачів та швидкість перемикання.
Перемикач навантаження ETI SSQ 340 трипозиційний, номінальний струм 40A, номінальна напруга 400 V, три полюси, ступінь захисту IP20, перетин провідників 16 mm2, що підключаються, номінальна частота 50/60 Hz
Реле логічне (програмоване)
Вершина релейної техніки – програмоване реле, щоб керувати підключеними пристроями з урахуванням складних алгоритмів. Цей тип обладнання досить дорогий, проте дозволяє будувати дешевші системи там, де немає сенсу розгортати «розумний» будинок чи офіс.
Існують різні типи програмованих реле. Вони відрізняються не тільки кількістю груп контактів для живлення споживачів, але й типами входів (наприклад, аналоговий для датчика температури або цифровий). Найбільш просунуті моделі можуть взаємодіяти одна з одною за спеціальним інтерфейсом. Прості моделі програмуються кнопками на самому пристрої, складніші – на комп'ютері, з можливістю налагодження та подальшої «заливки» програми через відповідний вхід.
Електрика потенційно небезпечна. Через несправності, спричинені неправильним підбором компонентів або помилками при монтажі, може пошкодитись обладнання, підключені до нього споживачі, спалахнути пожежу. Саме тому всі роботи з підключення електричних реле варто доручати лише кваліфікованим фахівцям.
Автор: Юрій Шепелєв