До будь-якого походу важливо добре підготуватися. Крім намету й рюкзака не обійтися без посуду та води, аптечки та помічників для розведення вогню. У нашому матеріалі ми зібрали все, що варто знати про вибір фільтрів для води, газових пальників і туристичного посуду.
Вибираємо фільтр для води
Вода необхідна в будь-якому поході, але нести її запаси пішки досить важко. Якщо по маршруту є джерела, річки або озера, стане у пригоді фільтр для води. Туристичний фільтр допоможе досить швидко, наприклад, літр за хвилину, наповнити ємність водою, очистити її від механічних домішок, деяких шкідливих хімічних речовин і мікроорганізмів.
Туристичні фільтри для води бувають:
- Зі змінними картриджами – їх ресурс визначає вартість експлуатації, тож при покупці такої моделі відразу закладайте вартість витратних матеріалів.
- Грубої фільтрації + хімічне очищення, коли в воду, очищену від великих часток, додається певна кількість спеціального розчину. Тут головне правильно розрахувати запаси розчину та не забути їх вдома.
- З відновлюваними фільтрами – найекономніші у використанні, здебільшого для очищення їм вистачає ретельного промивання з подальшим кип'ятінням, але такі моделі дають найнижчий ступінь очищення.
Важливий нюанс: вода з відкритих джерел може бути небезпечною для пиття навіть після очищення фільтром, тож, якщо ви не впевнені в якості вихідної сировини, обов'язково прокип'ятіть її перед вживанням.
Вибираємо туристичний посуд
Щоб на природі довести воду до кипіння або розігріти їжу та напої, потрібен вогонь та туристичний посуд. У минулому столітті турист міг взяти з собою в похід лише казанок, металеву миску та кухоль, а на «вершині технологій» стояв складаний стакан. На щастя, сьогодні більший вибір: є казан, каструля, сковорідка, чайник тощо.
За співвідношенням міцність/вага/споживчі якості кращий матеріал для туристичного посуду – титан. Він неймовірно легкий та міцний, гарячим не обпікає губи, проте коштує істотно дорожче. В мисках і гуртках з титану можна розігрівати та готувати на відкритому вогні, що скорочує кількість необхідного спорядження.
Туристичний посуд з алюмінію легкий, але не такий міцний, коштує дешевше, у нього висока теплопровідність. Проте алюміній може вступати в хімічну реакцію з кислотами та сіллю, тому віддавайте перевагу моделям з анодованим покриттям, що підвищує стійкість до корозії.
Нержавіюча сталь краще алюмінію за смаковими та гігієнічними міркуваннями, але важче. Полірована поверхня в першому поході має привабливий вигляд, але після інтенсивного використання покриється подряпинами і закоптиться – це природний процес і він не означає, що посуд низької якості.
Пластиковий посуд легкий, але крихкий, не підходить для приготування на вогні. В останні роки активно розвивається виробництво гнучкого (складаного) силіконового посуду. Він не ламається й займає небагато місця, проте не настільки універсальний як металевий.
Вибираємо засоби для розведення вогню
Вогонь в поході може бути «диким» – багаття з зібраних навколо або привезених дров, або «культурним» – на переносному газовому пальнику або на плиті. У будь-якому випадку, не обійтися без засобів для розведення вогню.
Крім сірників, які запросто можуть намокнути, та запальнички, нехай наднадійної, але не вічної, бажано придбати кресало. Воно не боїться води та працює за будь-яких температур, хоча потрібні певні навички використання та додаткові горючі матеріали – трут, вата тощо.
Портативна газова плита допоможе швидко закип'ятити воду та приготувати їжу. Це стійка конструкція, яка витримає великі навантаження, але її вага від 1 кг, та й в поклажі вона займає значне місце, тож підійде для туристів на машині. Середня за потужністю плита в літній день нагріє літр води до 100°С за 5-7 хвилин, при нульовій температурі – за 10-15, а на підготовку до роботи потрібна хвилина-друга.
Дрова можна знайти не скрізь, а ось невеликий газовий балон забезпечить вогонь мінімум на пару годин, в умілих руках це гаряча їжа та пиття для двох на два дні.
Для тих, хто подорожує пішки, оптимальний вибір – простий пальник. Вогонь з газового пальника незамінний там, де розводити багаття небезпечно: на льоду, під час зимової риболовлі, або в наметі в негоду. Це легкі – 150-250 г і компактні моделі, але не дуже стійкі, як власне сам пальник, особливо якщо він встановлюється на балон, так і посуд. В комплектах пальник + каструля виробник вже розрахував оптимальне співвідношення об'єму їжі, що готується, потужність пальника, діаметри ємності та полум'я.
Вага та габарити – не єдині важливі характеристики. Від потужності пальника залежить швидкість приготування та витрачання газу.
Моделі 1-2 кВт економічно витрачають паливо, але розраховані на невеликі об'єми – підійдуть для одного-двох туристів. Теоретично вони здатні кип'ятити у великих ємностях, але на практиці рідина буде занадто довго нагріватися навіть з правильно встановленим вітрозахистом.
Для компанії підійдуть моделі з середньою потужністю (2-3 кВт), але для них важливо правильно підібрати посуд: в надто маленький пальник даремно грітиме повітря навколо. Можна брати пальник або плиту потужністю від 3 кВт, у них є регулятор подачі газу.
Під час вибору балона враховуйте сезон: при низьких температурах краще використовувати спеціальні зимові суміші з великою кількістю пропану, в літньому варіанті правильна пропорція до бутану та/або ізобутану – 30:70.
Спосіб підключення балона до пальника буває різьбовий, цанговий та клапанний. Надійніше використовувати балони з рідним для пальника способом підключення, адже перехідник дає додаткове з'єднання, а це потенційна можливість витоку.
Вибираємо аптечку
Збираючись у похід, не забудьте упакувати аптечку. Краще, щоб вона не знадобилася зовсім, проте навіть в разі мінімальних порізів чи пухирів краще зразу обробити пошкоджене місце, не кажучи вже про серйозніші інциденти.
Придбати на Хотлайн можна як укомплектовану аптечку, так і порожню сумку для ліків. Другий варіант краще, адже набір ліків та засобів першої допомоги напряму залежить від віку та індивідуальних особливостей учасників експедиції. Віддавайте перевагу водонепроникним сумкам з червоним хрестом – в стресовій ситуації таку аптечку простіше знайти серед інших речей у рюкзаку.
А про те, як вибрати туристичний рюкзак, читайте в нашому спеціальному матеріалі.
Сподіваємося, наш гід покупця допоможе вам зібрати в похід все необхідне, і бажаємо вдалих покупок з Хотлайн!
Автор: Юрій Шепелєв